Souk hava, rüzgar ve güne ııı dudak kuruluunun balıca nedenleri arasındadır. Ancak uzun süre geçmeyen yaralar kanser habercisi olabilecei için dikkat gerektirir. Doç. Dr. Ahu Birol, 1-7 Nisan Kanser Haftası öncesi dudak kanserine zemin hazırlayan faktörler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Güne, sigara ve aırı alkol tüketimi dudak kanserine neden olabilir

Dı etkenlere balı olarak dudakta ortaya çıkan kuruma ve çatlama keilit olarak adlandırılır. Souk hava, rüzgar ve güne ııı kurumu, çatlamı dudakların en sık nedenidir. Kayak sırasında fazla miktarda güne ııına maruz kalma da, ani balayan dudak reaksiyonuna neden olabilir. Akne tedavisi için kullanılan ilaçlar (isotretinoin) youn dudak kuruluu yapabilir. Birçok alerjik bünyeli çocukta ilk bulgu dudakta ortaya çıkan kuruluk ve çatlama olabilir. Rujlar, dudak nemlendiricileri, di ürünleri, uçuk nedeni ile kullanılan ilaçlar, dudakta reaksiyon yaratabilir. Youn güne ııına maruz kalmanın yanı sıra, sigara, pipo kullanımı ve alkol tüketimi dudak kanserine neden olan önemli faktörlerdir.

Dudaklarda sık kanayan yara, kırmızı lekeler ya da ele gelen sert doku tehlikeye iaret edebilir

Dudakta çatlama oldukça arılı bir tablodur. Gülmeyi zorlatırır. Kuruluk ne kadar fazla ise çatlama ve kanama o kadar iddetli olacaktır. Dudakları kuru olan bireyler dudaklarını sürekli olarak yalamakta, bu da kuruluk ve tahrii daha da artırmaktadır. ocuklarda tik eklinde alt dudaı emme sonucunda dudaktaki kuruluk ve çatlamanın yanı sıra dudak etrafındaki deride keskin sınırlı bir kızarıklık ortaya çıkabilir.

Uzun süreli güne ııına maruz kalan kiilerin dudaklarında giderek daha iddetli reaksiyon oluabilir. Bu deiiklik dudakta ortaya çıkan, metastaz riski oldukça yüksek yassı hücreli kanserin öncüsü olabilir. Dudakta iyilemeyen, kolaylıkla kanayan yara, bazen kırmızı bir leke, bazen iki parmak arasında tutulduunda normalden farklı sert bir yapı, dudakta beyaz- gri sert alan dudak kanserinin öncü belirtisi olabilir. Bu tip deiiklikler mutlaka biyopsi alınarak deerlendirilmelidir.

Açık tenliler risk grubunda

Dudak kanseri %90 alt dudakta görülür. Açık tenli, ileri yataki erkek hastalarda daha sık görülmesinin yanı sıra, en sık çiftçiler ve denizcilerde ortaya çıkmaktadır. Koyu tenli kiilerde melanin adı verilen güne ıınlarına karı koruyucu pigmentin olması, dudak kanseri riskini de azaltmaktadır.

Dudaklarımızı yara ve kanser riskine karı korumak almanız gereken önlemler:

* Açık havada uzun saatler geçiriyorsanız mutlaka güne koruyucu içeren dudak koruyucusu kullanmanız gerekir. Siperi olan apka kullanımı da dudakları korumak açısından önemlidir.
* Dudaklarınızı yalamamak, nötr reaksiyon yaratmayan ürünler ile sık sık nemlendirmek gerekmektedir. Saf vazelin bu amaç için kullanılabilir.
* Dudak kanseri ve öncüsü olan deiikliklerin kadınlarda daha az görülmesinin en önemli nedeni dudak koruyucu alıkanlıının olmasıdır.
* Dudakta meydana gelen her türlü deiiklikte mutlaka dermatoloji uzmanına bavurmak gerekir.
Kaynak:haberturk.com