Konumadan nasıl birbirimizi tam anlayamıyorsak, dua etmeden de Yüce Rabbimizden arzu ettiimiz destei görmemiz mümkün deil. Furkan suresinin son ayetinde Duanız olmazsa Rabbim size ne diye deer versin ki ifadesi duanın Yüce Rabbimizin nazarında ne kadar önemli olduunu açıkça görüyoruz.

Peygamber Efendimiz (SAV), Allah katında, duadan daha kıymetli bir ibadet olmadıını*, kime dua kapısı açılırsa, ona rahmet kapılarının açıldıını, hatta Yüce Allahın en çok sevdii eyin, kendisinden afiyet istenilmesi olduunu, duanın, baa gelen için de, gelmeyen için de faydalı olduunu. Kazayı ancak duanın önlediini ve onun için hepimizin, duaya sımsıkı sarılmamız gerektiini** hadisi eriflerinde ifade etmektedir.

Efendimiz (SAV) biriniz Rabbinden bütün ihtiyaçlarını istesin, hatta ayakkabısının kopan kayıını bile istesin*** diyerek bizlere duayı nasıl kullanacaımız hakkında da yol göstermektedir. Demek ki uyumadan önce Rabbimiz, uykumuzda istirahat ve güzel rüyalar görmeyi dileriz. Vücudumuza sıhhat ve afiyet vermeni dileriz. veya yolculua çıkmadan Rabbimiz bu balayan yolculuumuzda kaza, bela ve musibetten korunmayı dileriz. Hayırlı neticeye ulaıp bıraktıımız mal, mülk ve ailemize en güzel ekilde kavumayı dileriz. Yolculuk boyunca razı olduun, sevdiin en güzel amellerle megul olmayı dileriz. diyebilmeliyiz.

Duamızı bir kalıba veya ablona göre sınırlı tutmamalıyız, hatta her türlü zaman, zemin ve yapıya göre özel dualar üretip daha güzel ve çabuk netice alabiliriz. Dua bizim nasıl bir hedefe doru gidiyor olduumuzun ölçüsü ve en büyük motivasyon unsurumuzdur.

u dua örneinde gözüktüü gibi;

-Ey Yüce Rabbimiz bizde bulunan her türlü kötü huy ve alıkanlıklardan arınmayı diliyoruz. İnsanlar içindeyken razı olduun, sevdiin en güzel hâl üzere olmayı dileriz. Akraba, komu ve çevremize her zaman verimli olabilmeyi dileriz. Dünyanın her türlü meakkat ve zorluundan uzak, huzurlu, mutlu, sıhhat dolu bir hayat dileriz. Doru ve güzel olan dıında bir hale bürünmekten Sana sıınırız. Rabbimiz her anımızda daimi uurunu, duanı ve zikrini dileriz. Dualarımızda genilik ve en güzel üslubu dileriz. Rabbimiz Sizden duayı en güzel, en verimli ekilde kullanabilmeyi dileriz. Geçici Dünya hayatımızın her anını Sizin sevdiiniz amellerle megul olarak geçirmeyi ve en güzel ekilde huzurunuza varmayı dileriz. Rabbimiz Cennetin en üst derecelerini diler bunun için gereken en güzel salih amelleri dileriz.

Hepimiz eksik olduumuzu hissettiimiz hususları direk Rabbimize iletmeli ve hayırlı neticeyi görene kadar duamızda karalı olmalıyız. Ben sigarayı bırakamıyorum, ben kilo veremiyorum, aırı tepkilerim var ama kendimi tutamıyorum gibi ikâyetlerimizi birbirimize deil Yüce Rabbimize iletmekle ba edemediimizi zannettiimiz her türlü eksiimizi düzeltmemiz mümkün.

En ufak bir belediye bile kendisine teslim edilen bir dilekçeyi nasıl numaralandırıyor, ileme sokuyor ve neticesine göre dilekçe sahibine cevap veriyorsa, bizlerde bilmeliyiz ki her samimi duamız Rabbimiz tarafından iitilip kabul ediliyor.

Bakara 186 Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, üphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doru yolda yürüyenlerden olsunlar.

Kuran-ı kerimi Sesli ve türkçe dinlemek için buraya tıklayın

*Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.

**İbn mer radıyallahu anh. Tirmizî.

*** Enes radıyallahu anh. Tirmizî.