Alexa, kendine ait bir araç çubuu(toolbar) bulunan ve bu araç çubuu kullananların istatistikleri sayesinde internette en fazla ziyaret edilen sitelerin listesini oluturan bir site, Alexa toolbar ise bu sıralamayı oluturmaya yarayan aracı.
İlgi çekici bir konu, deil mi Kim örenmek istemez ki yaptıı bir çalımanın dünyadaki pozisyonunu Aslına bakarsanız u an bunu ölçmenin reel bir yolu yok, bu noktada u an tek bir çözüm gözüküyor: Alexa Peki nedir Alexa

Alexa, kendine ait bir araç çubuu(toolbar) bulunan ve bu araç çubuu kullananların istatistikleri sayesinde internette en fazla ziyaret edilen sitelerin listesini oluturan bir site. Aslına bakarsanız bu listenin her zaman tam anlamıyla doruyu gösterdii kanaatinde deiliz, çünkü bir sitenin kitlesi Alexa toolbar kullanmayan kiilerden oluabilir. Fakat yaklaık bir sonuç vermesi açısından baarılı bir uygulama olduu su götürmez bir gerçek.

Alexa’dan hangi bilgileri örenebiliyoruz dersek; sitemizin 3 aydan 2 yıla kadar ziyaretçi ve sıralama grafiini, subdomainlerimizin % olarak istatistiimizdeki yerini, günlük/1 haftalık/3 haftalık dünya üzerindeki sıramızı, bir milyon kii üzerinden ortalama siteye giri sayısı ve kii baı kaç sayfa görüntülendii, bir rakibimiz ile kendimizi kolayca karılatırarak aramızdaki istatistik farklarını örenebiliyoruz. Peki Alexa sadece bize bunları mı sunuyor Tabii ki hayır, dünya üzerinde en fazla girilen ilk 500 siteyi, ülkelere göre ilk 100 siteleri gösterebiliyor, ayrıca sitenizin logosu ile kendinize ait explorer toolbar oluturabiliyorsunuz, sitenizin istatistiklerini bir kod yardımıyla grafiksel olarak yayınlayabiliyorsunuz. Arama sonuçlarında sitelerin screenshotlarını görebiliyorsunuz, istatistik sayfalarında ilikili siteleri(bunlar dmoz’dan alınıyor) görebiliyorsunuz, Amazon üyesiyseniz sitelere yorum yazabiliyorsunuz.

Peki nedir dezavantajları: ncelikle kendinize ait bir domain adınız yoksa istatistik olarak subdomaini aldıınız sitenin sonuçları gözükecektir. Yani geocities uzantılı bir adresiniz varsa istatistiklerinize bakmak istediinizde geocities’in istatistiklerini göreceksiniz. İstatistik rakamları sitenizin ziyaretçi sayısına göre çok düük gelebilir. Sıralama ortalama olduu için sitenizin ufak bir süre kapalı kalması durumunda istatistiklerinizin gerçei yansıtması çok uzun süre alabilir. Toolbar kullanmayan ziyaretçileriniz istatistik olarak hiçbir anlam taımayacaklardır. Size göre ziyaretçi sayısı daha az olan bir site bile sizden sıralama olarak üstte olabilir. İlk 100.000 içinde olmazsanız detaylı bir istatistik alamayacaksınız demektir.

Toolbar indirmek için: http://client.alexa.com/install/AlexaInstaller.exe

Sayfanıza İstatistik Eklemek İçin: http://www.alexa.com/site/site_stats/signupmode=stats

Dünyanın ilk 500 sitesi: http://www.alexa.com/site/ds/top_500

Türkiyenin ilk 100 sitesi: http://www.alexa.com/site/ds/top_sitests_mode=lang=tr

Alexa(dmoz) dizini: http://www.alexa.com/site/browse

Kendi araç çubuunuzu oluturmak için: http://pages.alexa.com/prod_serv/signup_logo_format.html

Download alexa toolbar – indir