dogumkontrolhapi

Hap veya ine eklinde kullanılabilen formları vardır.

Günümüzde sıklıkla estrojen ve progesteron kombinasyonu kullanılır (kombine preparatlar). Sıklıkla 3 hafta süreyle günlük ve 1 hafta süreyle ara verilerek kullanılırlar. En önemli etkileri ovülasyonu (yumurtlamayı) engellemeleridir.

Baarısızlık oranı düüktür (%1-1,5). Kombine preparatlar en etkili, geri dönüü mümkün olan, korunma yöntemidir. Adet kanaması, adet arısı azalır. Endometriyum ve meme kanseri daha nadir görülür. HDL kolesterolü arttırır.

Kullanımı : 1. gün veya 5. gün ilaca balanır, 21 gün süresince devam edilir ve kutunun bitiminde 1 hafta ara verilir. Daha sonra yine devam edilir.

Kanser oluturmaları konusundaki düünceler farklıdır, bazı çalımalar artı gösterirken bazı çalımalar azalma göstermitir. Akcier damarlarında ve derin toplar damarlarda tıkanma, ilacı kullanmayanlara göre daha sık gözlenir (3-11 kat). Bazı kadınlarda bu ilaçların alımını takiben tansiyonda artı meydana gelir. Migren ataklarını ve iddetini arttırabilir. Sistemik ve kronik hastalıı olanlarda kullanılmamalıdır.

İlaç kesildikten 1-3 ay sonra kanamalar balar, ancak kanama düzensizlikleri olabilir. Doumdan sonra 6-12 hafta kullanılmamalıdır.

Aaıdaki durumlarda doum kontrol hapları KULLANILMAMALIDIR

– tromboflebit ve tromboembolik hastalık

– serebral damar hastalıkları

– koroner arter hastalıkları

– karacier fonksiyon testlerinde bozukluk

– meme kanseri

– estrojene balı olduu düünülen tümörler

– tehis konulamayan anormal vajinal kanama

– gebelikte tıkanma sarılıı geçirenler

– doumsal hiperlipidemi

– imanlık

– sigara içen 35 ya üzerindeki bayanlar kesinlikle kullanmamalıdırlar,

bununla birlikte; eker hastaları, hipertansiyon, miyom, epilepsi, orak hücreli anemi durumunda hekim kararı ile ve kontrol altında kullanılabilirler.

İne eklindeki doum kontrol hapları (medroksiprogesteron asetat) yılda 2-4 kez kullanılarak koruma salarlar. Uzun süreli kanamalar, uzun süreli adet görmeme, kestikten sonra uzun süre yumurtasız kanama görülebilir. Kansere neden olduu iddiaları vardır.

Norplant denilen ve deri altına yerletirilen doum kontrol ilaçları üzerinde youn olarak çalıılmaktadır.

Doum kontrol hapı kullanıldıı sürece yumurtlama ve adet olmaz, bu nedenle adeti geciktirmek için hap kullanılabilir.

Eer kii, bir gün hap almayı unutursa ertesi gün iki adet birden almalıdır, ancak bu sık sık yapılırsa ara kanamalar meydana gelebilir.

Cinsel iliki sonrasında hamilelik engellenmek isteniyorsa: 30 mg konjuge estrojen veya 5 mg etinil estradiol 5 gün süreyle kullanılmaktadır. Yine aynı amaçla 12 saat ara ile iki kez 4 tablet (toplam 8 tablet) alınır. Bulantı kusma çok sık görülen bir yan etkidir v eönerilen bir yöntem deildir. Yine cinsel ilikiden sonraki 12-24 saat içinde spiral takılarak hamilelik önlenebilir.