dogalgaz[1]

Yapılacak izolasyonlar ile beraber yüzde 45 tasarruf salayabilirsiniz…

Souk geçen bugünlerde doal gazda maliyetlerin düürülmesi için bazı ayrıntıların önem taıdıı, çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20, dı duvar izolasyonuyla yüzde 15 ve basit sızdırmazlık önlemleriyle yüzde 10 oranlarında tasarruf salanabilecei bildirildi.

Bursagaz Müteri Hizmetleri Müdürü Osman Kipolu, yaptıı yazılı açıklamada, Türkiye’de enerjinin yaklaık yüzde 29′unun bina ısıtmada kullanıldıını belirterek, enerjisinin yüzde 60′ını ithal eden bir ülkede ısı tasarrufunun büyük önem taıdıını vurguladı.

Binalarda uygun yalıtım yaptırılması durumunda, ısı kaybı azaldıından ve enerji verimli kullanıldıından yakıt tasarrufu, salıklı ve konforlu yaam artları salanacaını dile getiren Kipolu, açıklamasını öyle sürdürdü: ”Bu yalıtım aynı zamanda hava ve çevre kirliliini azaltmaya katkıda bulunulacak, youma sebebiyle oluacak demirlerin korozyonu önlenecek ve binanın ömrü uzayacaktır. Döviz kaybı azaldıından ekonomiye katkı artacaı ve kalkınmamızın hızlanacaı açıktır. Standartlara uygun yapılacak çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20, dı duvar izolasyonuyla yüzde 15, pencere-kapı yalıtımıyla yüzde 15, basit sızdırmazlık önlemleriyle de yüzde 10 oranlarında tasarruf salanabilir.”

”VERİMLİ ISINMA İİN ODA SICAKLII 20 DERECE OLMALI”

Kipolu, ısı yalıtımı önlemlerinin, binanın toplam inaat maliyetinin en fazla yüzde 3′ünü bulmasına ramen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf salayacaını bildirdi.

Yalıtımın dıında dikkat edilecek bazı ayrıntılarla doal gazın daha ekonomik kullanılabileceini belirten Kipolu, u önerilerde bulundu: ”Sistemlerinize zaman ayarlı termostat monte ettirdiinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandıınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.

Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki bolukları pencere süngeri ile kaplayınız.

Verimli ısınma için oda konforu 20 derecedir.

Pencerelerinizden güne çekildii zaman perdelerinizi kapatınız.

Radyatörleri mobilya ve benzeri eyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse yüzde 15 yakıt tüketimi artar.

Doal gazlı cihazınızın yıllık bakımını mutlaka yaptırınız. Bakımı yapılmayan cihazın daha fazla yakıt tüketeceini unutmayınız.

Sıcak su termostatınızı 50 dereceye ayarlayınız.”