Elektrik devrelerinde gerilimi belirli sınırlar içinde ayarlamaya yarayan direnç elemanlarına dimmer denir. Transformatörlerde olduu gibi bobinler üzerinden geçen elektrik akımı, bobin sayısı ve uzunluu arttıkça üzerinden geçen elektrii gerilim kaybına uratır. Dimmer üzerinde bulunan bobini devreye sokmak ve miktarını ayarlamak için elektronik kontrol veya mekanik anahtar kullanılır. Dimmer sayesinde sabit olan 220v gerilimi düürerek sıfır volta kadar indirebiliriz. Bu sayede devreye balanan cihaza gelen gerilimi kontrol etmi oluruz.
Projektör lambaları için düünürsek dimmerler, lamba filamanına gelen voltajı 0 – 220 volt arası kontrol etmeye yararlar. Projektörler bu sayede ıık gücü bakımından kontrol edilebilirler. 220 voltta tam olarak gerilime doyan lamba flamanı elektrie karı gösterdii direnci en üst düzeye çıktıından ııı da fabrikasyon deerlerinde gösterildii ölçüde en üst seviyededir. Voltaj düürüldüünde, örnein 110 voltta lamba filamanına gelen gerilim yarıya dütüünden ıık da yarıya düecektir. Bir baka hesapla 2000w gücündeki bir projektör 110v gerilim uygulandıında sanki 1000w projektörün aydınlattıı alan kadarını aydınlatır. Genelde stüdyolarda ve geçici olarak kurulan platolarda kullanılan dimmerler, her projektör için bir dimmer kullanılarak bütün stüdyodaki projektörleri kontrol etmeye yararlar.
Projektörlerin askı sistemlerinde, teleskoplarda veya kelepçeler yardımıyla yüksek borularda asılı olduunu düünürsek, ııkçının acil müdahalelerinde fazla hızlı olamayacaını tahmin edebiliriz. zellikle ııın iddetini düürmek için bir filtre takmak çok zaman almasa da bir kaç projektör için belki de zaman yetmeyecektir. Oysa ıık masası baında oturan operatör projektörlerin ıık seviyelerini düürerek daha kolay kontrol edeceinden, dimmerler büyük avantajdır. Projektörlerin sabit ıık gücünde olduu durumlarda ve daha küçük projektörlere ihtiyaç duyulduunda da dimmerler çok büyük avantajdır.