robbins

Günümüzde dünyanın en global irketleri arasında yer alan firmaların ilk ürünleri bunlardı…

Barack Obama’nın ilk ii
ABD Bakanı Barack Obama 15-16 yalarındayken ünlü dondurmacı Baskin-Robbins’te çalııyordu.

obama

Bugün ise Amerika Birleik Devletleri Bakanı

virgin

Richard Branson
Lise örencisiyken okulda bir dergi çıkaran Richard Branson, gençlerin ilgi duyduu konuları inceler. 1970′lerde en çok ilgilenilen konu müziktir. Branson, müzik yapım ve daıtım irketi kurmaya karar verir. irketin en büyük özellii İngilteredeki gençlere posta ile müzik kasetleri satmasıdır.

branso

2009
Bugün müzik irketinin yanısıra bir havayolu irketi de sahibi olan Branso’nun kiisel malvarlıının 4 milyar sterlin olduu tahmin ediliyor.

ıbm

IBM – 1930
Kart delici makinelerin bulucusu Hermann Hollerith’in patentlerini ilemek ve gelitirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kurulan IBM – International Business Machines (Uluslararası İ Makineleri irketi) 1930 yıllarında terazi imalatı ve satıı gerçekletiriyordu.

ıbmm

IBM
Günümüzde dünyanın en büyük biliim teknolojisi irketidir. 330 bin çalıanı ile 170 ülkede faaliyet göstermektedir.

lamborgini

Lamborghini – 1955
İlk bata traktör imalatı yapan Lamborghini bilinen hikayeye göre Ferrari’sinin bozulan debriyajı için Maranello’daki Ferrari fabrikasına gider.

lamborginiiii

Fakat Enzo Ferrari Lamborghini ile görümek istemez. Bunun üzerine fabrikasına dönen Lamborghini debriyajını kolaylıkla tamir eder ve bundan cesaretle spor araba üretimi kararı alır.

lamborgini-2009

Lamborghini – 2009

nokia

Nokia
irket 1865 yılında Finlandiya’da nehir kıyısında bir kaıt-hamuru deirmeni olarak kuruldu. Zamanla kaıt ürünleri ana gelir kolunu oluturmak üzere ilk yıllarında bisiklet, oto lastii, ayakkabı, çizme ve bot üretti. Daha sonra üretim sahasına kablo, televizyon ve elektrikli ürünleri ekledi.

nokiaa

Nokia-2009
Dünyanın en büyük mobil telefon üreticisi Nokia u an dünya çapında kullanılan her üç cep telefonundan birinin üreticisi. 34 milyar dolar cirosu bulunan Finlandiya merkezli irketin dünya çapında 68 bin çalıanı bulunuyor.

harley davidson

Harley Davidson
Wiiliam S. Harley, 1901 yılında motor eklenmi bisiklet fikrinin ilk taslaklarını çizmeye baladı. Wiliam S.Harley ve Arthur Davidson kardeler, 1903 yılında bu fikri hayata geçirdi ve ilk Harley Davidson motorsikleti üretildi.

harleydavidson

harley

alıtıkları barakanın kapısında ise “Harley Davidson Motor Company” yazıyordu.
ingvar
Ingvar Kamprad
İsveçli Ingvar Kamprad 1943 yılında yaadıı kasabayla çiftliin isimlerinin ba harflerinden oluturduu IKEA markasını kurdu.
ikea
Kamprad, IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler mücevherler ve naylon çorapları bu dükkanda satmaya baladı.
kampard
Ingvar Kamprad – 2009
Forbes Dergisi’nin 2006 ‘milyarderler listesi’ne göre, 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dörüncü insanı.
google
Google
İnternet arama motoru Google iki doktora örencisi tarafından bu garajda kuruldu.
googlee
Larry Page ve Sergey Brin, 1′i izleyen 100 sıfır ile temsil edilen matematik terimi “googol” üzerinde yapılan bir kelime oyunuyla Google adında kullanmaya karar verir.
googleeeee
Eylül 1998′de Google Californiada irket kurulu kaydını yaptırır.
google 2
irketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 10 bin civarında çalıanı vardır. oogle’ın piyasa deeri 2007 sonu itibariyle 219 milyar Amerikan dolarıdır. Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. irketi olduunu göstermektedir.