İsviçreli bir bilim adamı tesadüfen deprem yaratan bir makine gelitirdi…

Bilim adamı faya tazyikli su pompalayarak 3 büyüklüünde 30 sarsıntı yaptı…

Amacı elektrik üretmekti.

* İsviçreli jeolog Markus Haring 8 Aralık 2006da jeotermal enerjiden elektirik üretmek için bir düzenek gelitirdi. Bu sistemle Haring yerin 3 kilometre altına su pompalayacak, yer kabuunun sıcaklııyla ısınacak su tekrar yeryüzüne çıktıında onun ısısıyla elektrik üretecekti. İlk denemeler baarılı oldu ancak aynı gün deniyen yapıldıı yerde 30 küçük çaplı sarsıntı meydana geldi. En büyüü 3.4 büyüklüünde olan sansıntıların bata tesadüf olduu düünülse de daha sonra H aringin önemli bir bulua imza attıı ortaya çıktı.

Hayat kurtarabilir

* Haringin su pompaladıı bölgede bir fay vardı ve bu hatta tazyikli su pompalandıında sarsıntı meydana gelmiti. Deneyin yapıldıı hafta aynı bölgede toplam 100 sarsıntı olutuu anlaıldı. Kent yönetimi, Haringe çevre binalarda zarara neden olduu gerekçesiyle 9 milyon dolar tazminat talebiyle dava açsa da İsviçreli bilimadamının buluunun faylardaki gerilimi insan eliyle azaltabilmek ve depremlerin zararlarını azaltabilmek için önemli bir adım olabilecei yorumları yapılıyor.

OK TEHLİKELİ OLABİLİR

ABD Jeolojik Aratırmalar Merkezinden Colin Williams Depremlerin sayısı ve büyüklüü ne kadar sıvıyı ne kadar tazyikle pompaladıınıza göre deiiyor. ok hassas bir durum bu. Sonuçları kestiremeyeceiniz için tehlikeli olabilir ve kötü niyetli kullanımlara da açık yorumunu yaptı.
Kaynak:habervitrini.com