Dünyanın en tehlikeli faylarından birinin harekete geçmesini bekleyen bilim adamları, bu depremin sismik dalgalarının nasıl yayılacaının simülasyonunu yaptı. 140 yılda bir olan, en son da tam 140 yıl önce bügün meydana gelen ve 7.0 büyüklüünde olacaı hesaplanan depremin simülasyonu bile korkutucu.

Dünyanın en tehlikeli deprem üreten faylarından biri ABD’deki ünlü San Andreas fayı. Ama San Andreas’ı oluturan fay sisteminin bir parçası olan Hayward fayı, hepsinden tehlikeli. stelik, u sıralar bütün gözler onda.

ünkü son 5 kez hep 140 yıllık pariyodlarla harekete geçti. En son deprem ürettii gün ise bundan tam 140 yıl önceydi. Yani, Amerikalı jeologlara göre “Zamanı geldi”.

21 Ekim 1868′de saatler sabah 07.55′i gösterdiinde harekete geçen Hayward Fayı, 6.8 büyüklüünde bir deprem üretmiti. O gün ta üstünde ta kalmamıtı.

Hayward fayı için kritik zamanın baladıına dikkat çeken bilim adamlarından Amerikalı jeolog Rus Graymer “Hayward dünaynın en tehlikeli faylarından biri. ünkü aynen Kobe kentinin altından geçen ve 1995′te 6.9 büyüklüünde bir deprem üreterek 5 bin kiinin ölümüne yol açan fay gibi ehirlemi bölgelerden geçiyor. Eer Hayward harekete geçerse, 6.8′in altında bir deprem üretmez. 140 yıl önce, en son deprem 6.9 büyüklüünde olmutu. Daha öncekiler de 6.8 ila 7.0 büyüklüünde olmutu” dedi.

Hayvard Fayı ve 1868 depreminin merkez üssü

İte ABD’de beklenen en yıkıcı depremlerden birine yol açacaı tahmin edilen Hayward fayı bu yüzden mercek altına alındı. Kentin belediye binasının tam altından geçen Hayward fayı son yıllarda binanın merdivenlerini 30 santimetre kadar kaydırmı bile.

Bilim adamlarının gerçekletirdikleri Hayward fayının üretecei 7.0 büyüklüündeki depremin simülasyonu ise u sıralar internet ortamında tık rekoru kırıyor. Simülasyonda, sismik dalgaların gelii ve 7.0 büyüklüündeki depremin süresi de gösteriliyor.

İTE DEPREMİN İDDETİ