Fikir eski ama teknoloji çok yeni. Genellikle dalga enerjisi için ütopik projeler üretildi, uygulamaya geçen ve tam randımanla çalıanı ise olmadı. 18 Aralık 2008 tarihinde dünyanın ilk ticari gelgit akım türbini, dalgalardan elektrik enerjisi üretmeye baladı. İngiliz irket Marine Current Turbines, ilk kez maksimum kapasite olan 1.2MW’lık elektrik üretimine ulatı ki dier uygulamalar bu deerin ancak yüzde 10′una ulaabiliyor. Dalgadan elde edilen enerjiye göre oldukça iyi bir deer. Neden iyi bir deer retilen elektrik eer maliyetleri karılayıp aynı zamanda kâra da geçirtiyorsa bu ticari anlamda kullanabilir olduunu gösterir. zellikle Karadeniz’de mutlaka bizim de bu teknolojiyi kullanmamız lazım eer temiz ve ucuz enerji kaynaı istiyorsak.

2004 yılında yine aynı irket dalgalardan sadece 300kW’lık enerji üretebiliyordu. Aaıda Seagen adlı türbinlerinden u ana kadar eriebildikleri 1,201.8kW’lık enerjinin ekran görüntüsü bulunmakta (test deeri).

Türbinlere Seagen adı verilmi. Seagen “su altı yel deirmeni” prensibiyle çalııyor. İlk olarak Mayıs ayında Kuzey İrlanda’nın Strangford Körfezi’ne yerletirildi. SeaGen u anda tam kapasite günün 22 saati aktif çalıabilmekte.

SeaGen tarafından üretilen elektrik, İrlanda enerji irketi ESB tarafından satın alınmakta ve Kuzey İrlanda ile İrlanda’da ki müterilerine daıtılmaktadır. SeaGen u an 1000 eve yetecek kadar enerji üretebilmetedir.

SeaGen 16 metre çapında, 600kW’lık iki türbine sahip. Suyun hareketinden alınan kinetik enerji miktarı, rüzgar enerjisi ve güne enerjisindeki gibi sistem kesitinin akıla kaç metrekare temas ettiine balı. SeaGen’in pervaneleri 400 metrekarelik temas yüzeyine sahip ki bu sayede 2,4m/s’lik (5 knot) su akıında 1,2MW enerji üretebilmekte.

Denizde çalımasını gösteren animasyon:

u anda İngiltere’nin denize kıyısı olan bütün ehirlerinin elektriinin bu teknolojiyle karılanması gündemde. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak Türkiye, mutlaka bu sessiz, verimli, çevre dostu teknolojiye yatırım yapmalı.

İngiltere’de gelecek yıllarda yapılması düünülen dalga enerjisinden elektrik enerjisi üretilecek yerler.

-Kaynaklar-
marineturbines.com
tr.wikipedia.org
cihanozdemir.com