sır

Size 3 örnek vereceiz ama sadece dünyada 2 kiinin bildii sırlar olacak.

lümüne saklanan bu sırlar dünyada en çok merak edilen konular arasında.

İte o sırlar

cola

COCA COLA’NIN FORML!
Dünyanın en çok kâr eden irketlerinden Coca Cola’nın formülünü ölesiye saklamasından daha doal birey yoktur. Birçok kola markasına ramen hala dünyanın lideri konumundadır. İçindekileri herkes merak ediyor ama sadece bilinenlerden kabarcıklı su, yüksek oranda fruktoz mısır urubu, kafein ve kahverengi boya maddesinin olabilecei.

KİM BİLİYOR
Sadece dünyada 2 kii… Söylentilere göre 2 kiide formülün yarısını biliyor ve ancak birlikteyken gerçek formül ortaya çıkıyor.

Coca bitkisi hakkında bilgi
NASIL SIR OLARAK SAKLANABİLİYOR
Formülün orjinali ve kopyaları Atlanta’daki SunTrust Bankasında tutuluyor. Bu sırrın iyi saklanması için irket SunTrust Bankasına 48.3 milyon dolar bir pay ayırmı. Coca Cola irketinin politikaları arasında sırrı bilen 2 kiinin aynı uçaklarda seyahat etmesi yasak. Bütün bu sırra ramen kolanın içinde coca bitkisinden bir katkı olduu biliniyor.

kfc

KFC’NİN 11 İFALI OTU VE SOSU
KFC firmasının menü sırları 1930′lu yıllarında benzin istasyonu ileten Harland Sanders’ın müterilerine sattıı tavuklardan geliyor. Kentucky Corbin’den çıkan bir baarı hikayesi. 1936′da sava sırasında askere katılmamasına ramen baarılarından dolayı eyaletinden madalya bile almı. Bu alandaki baarılarını devam ettiren Sanders bir restoran zinciri kurmaya balar ama asıl irketin en büyük kozlarından biri 11 ifalı ot ve özel sosları olur.

Kim biliyor
Coca Cola firmasında olduu gibi sadece 2 yönetici bu sırrı biliyor.

Nasıl sır olarak saklanabiliyor
KFC’nin ana irket binasında sır saklanıyor. Görevimiz Tehlike’den Tom Cruise gelse bu formülü alamayabilir çünkü çok iyi bir ekilde korunuyor. Ana üssteki güvenlik efinin açıklamarına göre, sırrın korunduu yerin tanımı öyle: “2 metre kalınlıında duvarları olan bir oda, heryeri kameralarla dolu, 7/24 silahlı görevliler hazırda tutuluyor, 2 farklı anahtarı, 2 farklı PİN ifresi” Evet bunlar bir tavuk için yapılıyor ama dünyanın en çok tavuk satan firması olduu düünülünce garip kaçmıyor.

oliver cromwell

OLİVER CROMWELL‘İN KAFASININ OLDUU YER

Oliver Cromwell 1600′lü yıllarda İngiltere’de monarik yapıyı tek baına sona erdiren önemli isimlerden biri. Oliver Cromwell‘in doal nedenlerden dolayı ölümünden sonra monarik yapı tekrar kurulmutur. Kral II. Charles’ın emriyle mezarı kazılarak ölü olan Cromwell’in tekrar öldürülmesi emri gelmitir. Cesedini 12 saat ipte asılı tutan Kral Charles Cromwell’in baını kestirtmiti. Daha sonra Oliver Cromwell‘in kellesi müze tarafından devralındı daha sonra ise bir koleksiyoncuya satıldı. Kellenin son sahibi 1957 yılında ölünce olu kelleyi saklamak istemedi ve gömmek için uygun bir yer aradı. Baı gömmek için 3 yıl yer arayan aile sonunda bunu gerçekletirebildi. uan ise 2 kii kellenin yerini biliyor.

“Oliver Cromwell hakkında ayrıntılı bilgi“
Kim biliyor
Cambridge niversitesi’nden 2 profesör.

Nasıl sır olarak saklanabiliyor
Mezarın üstünde bir iaret yok ama yakınlarında mezarın yönünü gösteren bir iaret var. Bu sır sadece profesörlerden profesörlere aktarılabiliyor.