cilt

Aynanın karısında, duta ya da plajda geçirdiiniz onca zaman size nasıl bir cilt tipine sahip olduunuz konusunda yeterince fikir vermitir. Ancak cildiniz konusunda onu açmaktan ya da örtmekten mi mutlu olduunuzdan daha fazlasını bilmeniz gerekir. Cilt tipinizi belirlemek için u testi uygulayın:

1. Cildiniz donuk mu yoksa bir kar küresi gibi ııltılı mı görünüyor

2. Cildiniz parlak, kaygan bir dokusu olan banyo zemini gibi görünüyor mu

3. Cildiniz sosis zarı gibi gergin görünüyor mu

4. Krater gibi geni gözenekleriniz, tıkanmı gözenekleriniz ya da akneleriniz var mı

5. Cildiniz alkol, sentetikler, kokular ya da yapay renkler içeren kozmetiklere tepki
veriyor mu

6. Cildiniz sürekli nemli, canlı ve dolgun görünüyor mu

7.Yanaklarınız, gözleriniz ve azınızın çevresindeki cildiniz normal ya da kuruyken alnınız, burnunuz ve çeneniz fast-food yemeklerinden daha yalı görünüyor
mu

1 ya da 3′e evet cevabı verdiyseniz, KURU cildiniz var.

2 ya da 4′e evet cevabı verdiyseniz, YALI cildiniz var.

5′e evet cevabı verdiyseniz, HASSAS cildiniz var.

6′ya evet cevabı verdiyseniz, NORMAL cildiniz var.

7′ye evet cevabı verdiyseniz, KARMA cildiniz var.

Cildiniz için beslenin
Belki de insanların ciltle ilikilendirdikleri tek yiyecek cumartesi geceleri tüketilen krema Ama birçok yiyecek ve bileen cildin korunmasına yardımcı olabilir.

Yumurta (ne yazık ki sarısı) bakla, avokado, soya ve fındık. Bütün bunlar ya ve karbonhidrat metabolizması için gerekli bir kimyasal madde olan biotin içerir. Biotin eksiklii (fazla antibiyotik almaktan ve yetersiz beslenmekten kaynaklanır) yüzde veya kafada cilt kuruluuna ya da dermatite (egzama türevi deri tahribatı) neden olabilir. Aynı zamanda saçlarınızın ve tırnaklarınızın zayıflayıp kırılmasına da yol açabilir.

Somon: Astaksantin içerir. Bu, somona pembe rengini veren karotenoiddir. Cildin elastikiyetini ve iyi ya DHA-omega3′ü artırır. Cildinizin ve saçınızın daha genç ve salıklı görünmesini salar.

Yeil çay: Serbest oksijen radikalleri avcılarını barındıran polifenoller içerir.
Bunlar foto hasara karı koruma salar ve epidermisi kalınlatırır. Aızdan ya da ciltten alınabilir. Güne yanıklarına karı da etkili olabilir.

Nar: Epidermisi kalınlatırmanın ve fibroblast ömrünü uzatarak daha fazla kol-lajen ve elastin üretilmesini salamanın yanı sıra, bunlar yaraların iyilemesini hızlandıran fitonutrientler de içerirler.

Domates: Domatesteki besinler güne yanıı riskini azaltır; bu yüzden yaz tatilinize çıkmadan önce bol bol domates tüketin (yanında biraz lipid, örnein birkaç ceviz tüketmeye dikkat edin, böylece aktif bileenler abzorbe edilir). Bu, içerdikleri likopenden kaynaklanıyor olabilir, ancak biz bu etkiyle ilikili aktif bileenleri bilmiyoruz; bu nedenle sadece bir likopen takviyesi yerine domateslerin tadını çıkarın.