cilt-kurulugu

Bazı insanların ciltleri kurudur, çünkü ya bezlerinin salgılaması azdır. Ama bunun yanısıra kaloriferli evlerdeki hava­nın kuruluu, uzun süre güne ıınları altında kalmak, denizin tuzlu suyunu yıkamamak, yüzü çok sık olarak sabunla yıkamak, fazla alkollü temizleyiciler ve losyonlar kulanmak gibi etkenler de deriyi kurutucu bir rol oynarlar.

Yıkanmanın deriyi nemlendirecei için kurumaya karı iyi geldii sanılır. Oysa bilmek gerekirki bu ancak yüze geçici bir nemlilik verir, gerçekte ise deriyi daha çok kurutur. En dorusu sabahları yüzü ve boynu asitsiz ve yumuak bir tonik losyonla silmek, hemen arkasından da bir temizlik kaıdıyla nemini almaktır.

Gündüz kremi denilen ve nemlenedirici, besleyici, yumaatıcı kremler vardır. Bu kremler görevi cildin yenilenmesini kolaylatırmak, cildi beslemektir. Makyaj yapılsa da yapılmasa da kullanmak yararlı olur. Daha çok yanaklara, göz kenarlarına,alna ve çenenin boyun kısımlarına sürmek gerekir.

Gece yatmadan önce de yine kuru ciltler için hazırlanmı bir besleyici krem sürmek yerinde olur. Hiç deilse ayda bir kez gece kremini bütün yüzü bir kalıp ya da maske gibi kaplayacak biçimde ve kalın bir tabaka halinde sürmek ve yirmi dakika kadar bir süre bu halde kalmak faydalı olacaktır.