CFML nedir

CFML (ColdFusion Markup Language), etiket temelli Web ve Internet temelli uygulamalar gelitirmek için kullanılan ColdFusion iaretleme dilidir. CFML alıılagelmi programlama dillerinden daha çok HTML”e benzemektedir ve bu CFML”yi örenilmesi kolay (HTML”den daha zor deil) bir dil yapar. CFML ColdFusion tarafından desteklendii gibi birçok üçüncü parti sunucu tarafından da desteklenmektedir.

9: ColdFusion tek bir firmaya balı bir ürün deil mi Ve tek bir firmaya balı bir ürün kullanmanın riski yok mu Hayır. ColdFusion tek bir firmaya balı bir ürün deildir. Aslında baka üreticiler tarafından gelitirilmi CFML”yi kullanan birçok ürün bulunmaktadır. Ek olarak ColdFusion veri tabanı entegrasyonundan (JDBC, ODBC), konfigürasyon dosyalarına (XML) ve üzerinde çalıtıı mimariye (J2EE) kadar tüm genel standartları açıkça desteklemektedir.

8: Firmalar ASP ve PHP ücretsizken ColdFusion”u neden satın alıyorlar cretsiz kelimesi aslında biraz abartılı bir kelime. Evet, belki bazı çekirdek özellikler ücretsiz olarak gelmektedir ancak ColdFusion, bünyesinde dier ürünlere dahil edilmemi dikkate deer birçok özellik içermektedir. Bunlardan grafik çizebilme, tam metin arama, eposta ile etkileim gibi bazıları ASP ve PHP tarafından içerilmemektedir. Yakın zamanda yapılan bir aratırmaya göre ColdFusion Professional”ın özelliklerini ASP”ye eklemek için yaklaık 30.000.USD ödemeniz gerektii ortaya çıkmıtır. Bu noktada ColdFusion Professional”ın gerçekten çok ucuz (yaklaık 1000.USD) kaldıını söyleyebiliriz. Bu hesabın içine kolay örenim ve hızlı gelitirim ile kazanacaınız zamanı ve parayı da katarsanız ColdFusion”un avantajını daha net görebilirsiniz.

7: Neden ortalarda ColdFusion ile yapılmı çok fazla site göremiyorum Aslında görebileceiniz bir çok site bulunmaktadır. Ancak Intranet”ler ve veri raporlama uygulamalarının çou firewall”lar arkasında olduunda sizin eriiminize açık deildirler. Bu, sayfaların farkına varmanız olasılıını ve piyasadaki ColdFusion sayfalarının sayısını azaltır.

6: ColdFusion ile ne tür uygulamalar gelitirilebilir ColdFusion dinamik web siteleri, e-ticaret siteleri ve portallar gibi her türlü uygulama gelitirmek için kullanılabilir. ColdFusion uygulamalarının büyük çounluu Intranet ve veri raporlama uygulamalarıdır. Bu her zaman için ColdFusion”un en büyük destek noktasıdır.

5: Dier uygulama sunucularına göre ColdFusion ne kadar baarılıdır ok. ColdFusion ticari olarak lider uygulama sunucusudur (paralı olmasına ramen). Yayınlanan sayfa sayısı göz önüne alındıında ASP”den sonra ikinci sırayı almaktadır. ColdFusion Fortune 100″e giren kurum ve kuruluların %75″inde kullanılmaktadır.

4: Dünyada kaç ColdFusion gelitiricisi bulunmaktadır Makul yaklaımlar bu sayının yaklaık 350.000 civarında olduunu öngörmektedir. Ancak gerçekte bu rakam daha yüksektir. ünkü ColdFusion sunucu baına lisanslanmaktadır ve sunucuda uygulama gelitirecek kii sayısı ile ilgili bir kısıtlama getirmemektedir.

3: Dünyada kaç firma ColdFusion kullanmaktadır ColdFusion dünya üzerinde 10,000″nin üzerinde firma veya kurum tarafından en az 125,000 sunucuda kullanılmaktadır

2: ColdFusion kaç yaında ColdFusion tamamen safkan bir uygulama sunucusudur (hata bu kavramı ilk yaratan). 1995″de domutur ve evrendeki en yalı üründür.

1: ColdFusion tam olarak nedir ColdFusion aslında iki ayrı eydir: Birincisi bir uygulama sunucusudur ikincisi ise bir dil. Birçok ColdFusion gelitiricisi bu iki eyi birbirinden ayırt etmez. ColdFusion uygulama sunucusunu yüklerler ve ColdFusion dilini (bu dil CFML olarak adlandırılmaktadır, CFML ColdFusion Markup Language kelimelerinin kısaltmasıdır) kullanarak bu uygulama sunucusunda çalıacak uygulama gelitirirler.

ColdFusion dili aynı zamanda, J2EE uygulama sunucusu gibi dier üst uç uygulama sunucularının üzerinde de kullanım kolaylıı avantajı ile kullanılabilir. CFML dili her iki ekilde de ColdFusion yada tercih ettiiniz baka bir uygulama sunucusu üzerinde güçlü uygulamaları hızlı ve kolayca gelitirebilmek için kullanılır.

Grafik Webtasarım Grup