emsiyeee

1 – Zehir mermili emsiye
Belki de bugüne kadarki en kötü öhretli cihaz, Bulgar gizli servisinin KGB yardımıyla muhalif gazeteci Georgi Markov’u öldürmek için kullandıı emsiyeydi. KGB teknisyenleri emsiyenin kafa kısmını bilinen en zehirli maddelerden biri olan “risin” fırlatan sessiz bir tabancaya çevirdiler. Markov, 7 Eylül 1978 günü Waterloo Köprüsünde yürürken, yakınından bir adam geçtii sırada ince bir sızı hisetti. Arkasından gelen adam Markov’dan özür dileyerek yol istedi ve bir taksiye binerek uzaklatı. Markov, 4 gün sonra hayatını kaybetti.

william

2 – Dart tabanca
Sadece Sovyet blogu ajanları kullanmıyordu bu tür silahları. 1975 yılında Amerikan Senatosu komisyonunda mülakata alınan CIA bakanı William Colby komte bakanına kendi teknisyenlerine hazırlanan bu tür bir silahı göstermiti. Telekopik görüe sahip, yaklaık 100 metre menzilli bu dart silahı, toksin ya da kobra zehiri balıklıydı. Colby, o gün komitede bu silahı hiç kullanmadıklarını iddia etti ancak kullanmama ihtimali sorusunu cevaplamadı.

pusula

3 – Pusula pantolon dümeleri
İkinci Dünya savaında üretilen orijinal cihazlardan biri de pusula dümelerdi. Kaybolan ya da bir hapse veya kampa kapatılan ajanının yön bulmasına yarıyordu bu pantolon dümeleri. Ajanın bütün yapması gereken bu iki manyetik dümeyi kopararak yanyana tutmasıydı. Böylece yön tayini yapabiliyordu.

evrak çantası

4 – Patlayıcılı evrak çantaları
zel Operasyonlar Dairesinin ürettii orijinal eyalardan biri de çok kıymetli ve çok gizli evrakların taındıı özel çantalardı. Bu çantalar yabancı bir el tarafından yanlı bir ekilde açılmaya çalııldıında patlayarak kendisini içindekilerle beraber imha ediyordu.

fare bomba

5 – Fare bombalar
zel Operasyonlar Dairesinin Nazilerle sava sırasında ürettii tuhaf icatlardan biri de fare bombalardı. Bombalar fare derisiyle kaplanıp fare görüntüsü verilerek kamufle ediliyordu. Ancak Nazilerin planı örenmesi üzerine operasyon daha sonra uygulamadan kaldırıldı.

sigara tabakası

6 – Sigara tabakası silahı
1954 yılında Sovyet ajanı Nicolai Khokhlov, bir anti komünist lideri öldürmesi için Frankfurt’a gönderildi. Ancak Khokhlov, son anda operasyondan vazgeçti ve Amerikalılara sıındı. Amerikalılar, karı propaganda için dünya basınına ajanın suikast ekipmanını göstermekte hiç vakit kaybetmedi. Bunlardan biri de altın bir sigara tabakasıydı. Elektrikli bir aksama sahip bu tabaka siyanürlü mermi fırlatan bir tabancaydı aslında.

çakmak

7 – zel bölmeli çakmak
1960 yılında M15 ajanları, KGB’nin bir ajan ebekesini ortaya çıkardılar. ebekenin merkezinde ise Morris ve Lona Cohen adlı Amerikalı bir çift vardı. KGB ajanı Cohen’ler, antik kitap ii yapan Peter ve Helen Kroger adıyla Ruislip’te müstakil bir evde yaıyorlardı. Evde arama yapan M15 ajanları, James Bondvari bir araç gereç bolluuyla karılamıtı. Bunlardan biri de Ronson marka(evet James Bond’un çakmak markası) bir sigara çakmaıydı. akmaın gizli bölmesinde tek bir kere kullanılmak üzere ifrelenmi notlar vardı. Bu notlar, çinko enjekte edilmi nitrat kaıda yazılıydı. Yani bir tehlike anında ajanın çakmaı yakması yetiyordu. Böylece içindeki gizli evraklar kimse anlamadan kolayca yanıyordu. Ancak Cohen’ler bunları yakmaya vakit bulamadan yakalandı ve 8 yıl hapis yattılar.

cüzdan

8 – Cüzdan evrak kamerası
Birçok ajan, çok gizli belgelere kolayca eriimi olan insanları kazanmaya çalıır. Ancak böyle bir insana kontak kursalar bile bu çok gizli evrakların fotoraflanması gerek. Eer, belgeyi dıarı çıkarmya imkan vermeyen bir güvenlik duvarı varsa, tek yol içeri kamera sokmak. Souk Sava dönemi boyunca KGB bu evrakları fotoraflamak için çok çeitli aletler gelitirdi. Bunlardan biri de normal bir cüzdan gibi gözüken kameraydı.

zeytin

9 – Zeytin mikrofon
1960′lı yıllarda Amerikalı özel dedektif Hal Lipset, Amerikan Senatosunda telekulak komisyonunda gösterdii bir dinleme cihazıyla öhrete kavutu. Sahte bir zeytin içine yerletirilen bu dinleme böcei, yemek tabaında dier zeytinler arasında kesinlikle farkedilmiyordu bile. Ancak ajanlar daha çok bu cihazı, dinlemek istedikler kiilerin martini bardaına yani zeytinle içilen içeceklerin içine atıyordu.

ta

10 – Ta ‘böcek’ler
Sokaktaki ta bir dinleme cihazı olabilir mi 2006 yılında bir Rus televizyonu, İngilizlerin Moskova’nın kritik sokaklarına atılmı ta görünümlü alıcılarla dinleme yaptıını iddia etti. İngiliz yetkililer bu iddiayı yalanladı.