Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız

Hayat tarzı iirleri eserlerini bu yazımızda bulabilirsiniz

Can yücelin iirlerini okudugunuz zaman onu daha iyi anlatsınız hayatını ve felsefesini …

air Can Yücel, 1926 yılında İstanbul`da dodu. Türkiye’nin ilk Milli Eitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in olu olan Can Yücel, orta örenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Ankara niversitesi Dil Tarih Corafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü’nde okudu. İngiltere’de Cambridge niversitesi`nde eitimini sürdüren Yücel, bir süre Londra`da BBC Radyosu`nda çalıtı.

Türkiye`ye dönüünde Bodrum`da turist rehberlii yapan Yücel, daha
sonra İstanbul`a yerleti ve baımsız çevirici olarak yaamını sürdürdü.

Can Yücel, 1945-1965 yılları arasında “Yenilikler“, “Beraber“, “Seçilmi Hikayeler“, “Dost“, “Sosyal Adalet“, “iir Sanatı“, “Dönem“, “Yöne“, “Ant“, “İmece“, “Papirus“ adlı dergilerde yazdı.  “Yeni Dergi“, Birikim“, “Sanat Emei“, “Yazko Edebiyat“ ve “Yeni Düün“ dergilerinde yayımladıı iir, yazı ve çeviri iirleri ile tanınan Yücel, 1965`ten sonra siyasal konularda da ürün verdi.

İlk iirlerini 1950 yılında “Yazma“ adlı kitapta toplayan Can Yücel, “toplumsal sorunların yarattıı izlenimlerin aırlıından kurtulmak istermi gibi“ kimi talama, kimi bıçak ile ileyen duyarlılıın aır bastıı iirlerinde, yalın dili ve buluları ile dikkati çekti.

nlü dünya airlerinden çevirdii iirleri biraraya getirdii “Her Boydan“ adlı kitabı 1959 yılında yayımlanan Yücel, yapıtlarını “Yazma“ (1950), “Sevgi Duvarı“ (1973), “Bir Siyasinin iirleri“ (1974), “lüm ve Olum“ (1976), “iir Alayı“ (1981), Rengarenk (1982), “Gökyoku“ (1984), “Canfeda“ (1987), “ok bi ocuk“ (1988), “Kısadevre“ 1990 ve “Kuzgunun Yavrusu“ 1990 adlı kitaplarda topladı.

Cumhurbakanı Süleyman Demirel`e hakaretten yargılanan Yücel, 18
Nisan seçimlerinde DP`nin İzmir 1. sıra milletvekili adayı oldu. Yücel, 12 Austos 1999′da öldü.

Güler Yücel ile evli olan air, iki kız babasıydı.