Ankara- İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Japonya Yer ve Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Kurumu tarafından yapılan aratırmada,  Antartika’da 1979′dan bu yana yapılan uydu gözlemleriyle ilgili kayıtlarda rüzgar hareketlerini inceleyen bilim adamları, o tarihten bugüne buzullarda tespit edilen erimenin yaklaık üçte birinin nedeninin rüzgar olduunu saptadı.

Küresel ısınmanın buzulların erimesinde rolü olmasa da bölgede “geri dönüü olmayan” bir hava deiiklii yaandıı iddiasını tartımaya açan aratırma, 2007 ve 2008 yazlarında görülen ve Antartika’da 10 yıl içinde buzul kalmayacaı iddialarını besleyen hızlı erimenin nedenlerini açıklamaya da yardımcı oluyor.

Her yıl Eylül ayında buzul örtüsünde yaanan küçülmenin neredeyse yarısının rüzgar deiikliklerine balı olduunu belirten bilim adamları, hızlı erimenin yaandıı yıllarda, rüzgarın önemli miktarda buzu güneye, nispeten sıcak sulara doru sürüklediini tespit etti.

Geophysical Research Letters gazetesinde yayımlanacak aratırmayı yürüten bilim adamları, sudaki ve havadaki ısınmanın buzulların erimesinde etkisi olduu gerçeini de dikkate aldı.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr