İnsanlarla yüzyüze geldiinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, karınızdaki kiinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandıını biliyor veya düünüyorsanız, aynanın karınıza geçtiinizde özgüveninizin zedelendiini hissediyorsanız veya yüzünüzü beeniyorsanız ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediini düünüyorsanız, veya burnunuzda erilik, ekil bozukluu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa.. ite burun estetik ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.
Bu ameliyat ile burnunuzu küçültebiliyor, büyültebiliyor, varsa kemerinizi alıyoruz. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düük ise kaldırabiliyoruz. zellikle karıdan bakıta burun ucu çok geni ve daınık duruyor ise daraltabiliyoruz. Tam tersi karıdan bakıta burun ucu dar ise bir nevi mandalla sıkılmı gibi ise geniletebiliyoruz. Ucu aırı kalkık ise normale döndürebiliyoruz, burun çok uzun ise ksaltabiliyor kısa ise uzatabiliyoruz. Eik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Burun estetik olarak önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemiimizin balangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını salar. İnsan vucudunun dı dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karılıklı birbirleri ile etkileim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dıı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduunu düünmek yanlı olur. Burun estetii kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir erilik varsa ameliyat ile bu erilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmas.

Burun ameliyatı ile yapılan ilem kıkırdak ve kemiklerin yapısını deitirerek buruna yeniden ekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazende tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve ekillerini deitirmek gerekir.
Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın bulutuu bir ameliyattır.

Bu ameliyatın amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hemde estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir.

Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doutan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar. Maalesef güzel burun yapmak adına bazen burun yüzde orantısız hale getiriliyor yani aırı küçültülüyor. Burun yüzdeki hakimiyetini kaybediyor. Yüzde kaybolup gidiyor. Küçük burun istei ile gelen hastalara hep bunu anlatıyorum.

Estetik burun ameliyat ile özellikle bu uyumu yakalamaya çalııyoruz. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara farklı alternatif burunlar sunuyoruz. ünkü hiç bir eyde olmadıı gibi burun estetiinde de mutlak doru yoktur.

Estetik anlamda güzel bir burun,hangi açıdan bakılrsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan(profil)dan görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez altdan da güzel durmalıdır. Yandan güzelmi gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymi gibi gösterilir. n ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayıımda karıdan bakı büyük önem taır. ünkü günlük hayatta insanlar bize hep karıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.

EKOL KBB Hastanemizde ameliyat öncesi çektiimiz fotoraflar üzerinde burnu bu temel eseslara göre tekrar tekrar inceliyoruz. Her bakı açısından sorunları tesbit ederiz. Burnun analizinde, amerikadan getirdiimiz özel ve oldukça profesyonel bilgisayar programları ile çalımaktayımız.

Analizden kasıt tüm deformiteleri, sorunları en ince detayına kadar tesbit etmektir. Küçük bile olsa detayları atlamamaktır Kendi adıma analize bir ameliyat süresi kadar vakit harcadıım olur.

Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki ekilde yapılabilir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalıarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mm lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu ekilde bütün burun yapılarına ulamak mümkün olur ve ameliyat hiç bir ey ansa bırakılmadan görülerek yapılır. Ben ameliyatlarımı açık teknikle yapıyorum. ünkü açık teknik ile buruna tam hakim olmak mümkündür.

Hastalarımıza hep u örnei veriyoruz; Arabanız bozuldu. Tamirciye gittiniz. Motora bakıp sorunu çözmesi gerekiyor. Kaputu açmadan mı motoru tamir etmek doru olur açarak mı Tabiki açıp, sorunu direkt görüp sonra tamir etmek daha dorudur.

Burna ekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalıılarak verilir. Her insanda farklı olan bu kıkırdak yapıları tek tek analiz edilip, sorunları tesbit etdikten sonra bu sorunlara uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir. Estetik burun ameliyatı; bir nevi hekimin hastanın burun anotomisi ile oynadıı santrançtır. İyi yapılırsa çok memnun kalacaınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduu bir ameliyatdır.

EKOL KBB Hastenimizde tüm ameliyatlarımızda olduu gibi estetik ameliyatlarımızı da ı genel anestezi altında yapıyoruz. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüüne göre deiiyor. Ameliyatlarımızda detaylara önem verdiimiz için ameliyat süresi çok kısa olmuyor yani ortalama 2 ila 4 saati buluyor.

Ameliyat sonrası erken iyileme 1 hafta ancak burnun istediimiz hale gelmesi 4-6 ayı bulabiliyor. Yurt dıından ve yurtiçi dier illerden gelen hastalarımızı hastanemizin servisleri ile havalimanından alıyor, misafir ediyor, estetik ameliyatlarını yapıyor ve en geç 5-6 gün içerisinde yollayabiliyiyoruz. Daha sonra kontrollerini internet üzerinden bile yapabiliyoruz.
Bu bilgiler ııında, ve sayısı bini bulan vaka tecrübemle Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Gerçekten de bilim ve sanatın bulutuu bir ameliyattır. Bu ameliyat, tekniin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduu estetik ameliyatlardan biridir.

Peki bu ameliyatı kulak-burun-boaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır
Burun estetik ameliyatı yüz estetii (Fasial Plastik) branının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boaz uzmanları oluturmaktadır. Kulak burun boaz uzmanı bir ba boyun cerrahıdır. Temel eitiminde burun cerrahisi olan tek bran KBB uzmanlııdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlıının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlamaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. nemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doru kararı yine siz vereceksiniz.

Burun estetiini hangi yalardan sonra olabilirim
Bu ameliyat için üst ya sınırı yok. 70 yaında ameliyat ettiim hastalarım oldu. Alt ya sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor.Kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yatan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat olmaya karar verdim. Ne yapmalıyım
Ameliyat öncesi burnunuzun içi ve dıı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir ekilde muayene edilir. Burnunuzun dıındaki problemler sizinle beraber deerlendirilip tartıılır. Yüzünüzün 8 deiik açıdan fotorafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır. Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalıma yapılır (imagining). Böylece ameliyat sonrası oluacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur.
Ameliyatlarımı genel anestezi altında ve tam donanımlı hastahanelerde yapıyorum. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüüne göre deiiyor. Ameliyatlarımda detaylara önem verdiim için ameliyat süresi çok kısa olmuyor yani ortalama 3 ila 4 saati buluyor. Bu da ameliyatlarımı biraz daha külfetli hale getirebiliyor..
Burun tıkanıklıı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı
Bu, estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir. Estetik burun ameliyatı için bavuran hastaların önemli bir bölümünde sadece ekil bozukluu deil burun içerisinde de çeitli problemler görülüyor. Bunların balıcası burnun orta hattını oluturan kıkırdak ve kemik yapılardaki deviasyon denilen eriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklıa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eer burnunuzda bir erilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem erilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahelenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.
AMELİYAT NCESİ HAZIRLIK
Bazı ilaçlar anestezi ile etkileebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandıınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. zellikle aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir. Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.
Sigara yara iyilemesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.
Ameliyat öncesi souk algınlıı, boaz arısı hissederseniz doktorunuza bavurun.
Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).
Ameliyat öncesi gece ılık du alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
Eer ameliyat öleden önce ise gece 24 ten sonra hiçbir ey yiyip içilmemelidir. Eer öleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.
Ameliyat saatinden iki saat önce hastahaneye yatılması gerekli tetkiklerin yapılması(labaratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından deerlendirme için gereklidir.
Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

* A.P.C. tablet
* Afebryl tablet
* Alca-C efervesan tablet
* Algo tablet
* Algo-Bebe tablet
* Alka-Seltzer tablet
* Anacin film tablet
* Anagol tablet
* Asabrin tablet
* Asinpirine tablet
* Aspinal tablet
* Aspirin forte tablet
* Aspirin pluc-C tablet
* Aspirin tablet

* Babyprin tablet
* Coraspin tablet
* Dispiril efervesan tablet
* Doleon PH8 enterik tablet
* Dolviran tablet
* Ecopirin tablet
* Fulpen tablet
* İaspirin tablet (SSK)
* Nötras tablet
* Opon tablet
* PAS tablet
* Pharmaspirin tablet
* Sedergine tablet

Badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, eftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse ameliyatdan kısa bir süre önce almamanızı öneririm. ünkü bu gıdalar nadiren de olsa kanamayı artırabiliyor.

AMELİYAT SONRASI BAKIM
resim yok Ameliyat sonrası 4 gün uyurken ve dinlenirken ba yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır.
En az iki gün göz çevresine 15 dakika aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluacak morluk ve ilikleri azaltacaktır. Buz uygulaması sırasında alçı korunmalıdır.
Ameliyattan hemen sonra ilik ve morluk çok olmamasına ramen, takip eden 2. ve 3. günlerde ilik ve morluk artabilir. Endieye kapılmayın. Sonrasında hızla bu ikayetleriniz azalacaktır.
Rinoplasti sonrası arı çok sık rastlanılan bir ikayet deildir. Eer arınız olursa, size verilen reçetedeki arı kesiciyi 3 saatte bir alabilirsiniz. Eer arınız yok ise arı kesici kullanmayın.
Eer burun tamponu kullanılmı ise tampona ait nezle benzeri ikayetler olabilir. Tamponunuz alındıktan sonra bu ikayetiniz geçecektir.
Burunda tampon 1 3 gün kalabilir. Tampon alma arısız bir ilemdir.
Ameliyat sonrası beslenme aaıda tarif edildii ekilde olmalıdır;
4 gün katı, kuru ve sıcak yiyeceklerden sakının.
Sulu, yumuak, fazla çineme hareketi gerektirmeyen ılık veya souk gıdaları tercih edin.
İlk 4 gün aırı mimikten ( ıkınma, gülme, alama, baırma, esneme gibi) sakının.
İki, dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman, zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.
ç hafta sümkürmek ve hapırmaktan sakının.
Ameliyat sonrası ikinci gün ılık du alabilirsiniz. Alçınız özel olduu için ıslanabilir.
İlk dört gün burun deliklerinde oluacak kabuklanmayı önlemek için günde 3 4 kez kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu kısımdan fazlasını burna sokmayın.
ç hafta boyunca aırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakının.
Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyun.
İlk 4 hafta gözlük kullanmayın.
Ameliyat sonrası burun cildiniz güne ııına karı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneten koruyun (solarium, günelenme).Uzun süreli günete kalmak gerektiinde güne koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.
SIK SORULAN SORULAR
1. Ameliyat sonrası hemen burun ekli belli olur mu
İnsanlar bir eye karar verdiklerinde bunu hemen elde etmek isteyeceklerdir. Genel kural olarak ödüllerini, olumlu eyleri hemen isterler. Estetik burun ameliyatından sonrada sonucu hemen anında görmek istemelerinden doal bir ey olamaz. Burun estetik ameliyatı elbise dikmek gibidir, bir farkla elbiseyi terziden aldıınızda son eklini almıtır. Estetik burun ameliyatı sonrası ise burun hemen eklini almaz. Tabiki kabaca deiimi farkedersiniz ama arzu edilen sonucu görmeniz biraz zaman alacaktır. Bu süreç bazen haftaları bulabilir. Acele etmemek gerekir. nemli olan bu süreçin hep olumlu sonuca doru seyretmesidir. Burun gün be gün güzellemelidir. İyi yapılmı burunda farkı hissetdiren detaylardır. Bu detayların ortaya çıkması 6 ay ila 12 ayı bulabilir.
2. Ameliyat sonrası burun bandajlamanın ne faydası var, burun bandajlanmasa ne gibi zararı olur
Bandajın amacı iliklerin hızla inmesini salama ve burunu darbelerden korumaktır. Bandaj yapılmaz ise ilikler biraz daha geç iner, ama nihai sonuç deimez.
3. Ameliyat sonrası yeni burnumu yadırgar mıyım
İyi yapılmı bir burnu asla yadırgamaz ve kısa zamanda adapte olursunuz.
4. Sinüzit ameliyatı ile birlikte aynı anda estetik burun ameliyatı yapılabilir mi
Evet lüzum varsa yapılabilir, bir mahsuru yoktur.
5. Daha önce estetik burun ameliyatı oldum, istenilen sonuç alınamadı. İkinci ameliyat zor mudur En erken hangi zaman aralıında olabilirim
Ne kadar sorunlu olursa olsun, gerekirse ikinci bir ameliyatla sorun çözülebilir. Ek bir zorluu yoktur. Birinci ameliyattan en erken altı aydan sonra yapılmalıdır.
Kaynak:www.ekolkbb.com