Aries / Ram / Koç (21 Mart-20 Nisan): Yunan mitolojisinde, Argo gemisinde, Yason’un idaresi altında sefer yaparak ‘Altın Pösteki’yi arayan Argonot’un hikayesine dayanır. Altın postu taıyan Koç sonunda gökyüzüne çıkarak burada yerini alır.

Taurus / Bull / Boa (21 Nisan-21 Mayıs): Tanrı Zeus Boa kılıına girerek Prenses Avrupa’yı Girit Adası’na götürmeye kalkıır. Boa denizde yüzerek Avrupa ile birlikte kıyıdan uzaklaırken sadece vücudunun yarısı görünür, onun için de gökyüzünde yarım boa eklindedir.

Gemini / Twins / İkizler (22 Mayıs-21 Haziran): Castor ve Pollux, Sparta Kraliçesi’nin oullarıdırlar. Castor’un babası Kral Tyndareous iken Pollux Kral Zeus’tan olmutur dolayısıyla ölümsüzdür. İki karde önceleri Argonotlar’a denizde yardımcı olurlarken sonra gökyüzünde bütün gemilere yol göstermeye balamıdırlar.

Cancer / Crab / Yengeç (22 Haziran-22 Temmuz): Mitolojik kahraman Herkül çok balı Hydra ile savaırken bir yengeç kıskaçları ile ayaklarına tutunur. Herkül istemeden zavallı yengeci ezer ve yengeç göe, cennete yükselir.

Leo / Lion / Aslan (23 Temmuz-23 Austos): Roma mitolojisinde Lion, Ay’dan gelir, Herkül’ün baardıı 12 büyük iin birincisinde onun tarafından öldürülür ve tekrar gökyüzüne gönderilir.

Virgo / Virgin / Baak (24 Austos-23 Eylül): Bazı kültürlerde adalet, bazılarında hububat veya mısır tanrıçasıdır. Genel olarak dizine bir çocuk oturtmu, bir elinde zafer alameti hurma dalı, dier elinde buday baaı olan bir genç kız olduu kabul edilir.

Libra / Scales / Terazi (24 Eylül-23 Ekim): Balangıçta Akrep Burcu’ndaki akrebin kıskaçları olarak düünüldü. Sonradan Romalılar bu tarihlerde gece ile gündüz eit duruma geldiklerinden denge ve eitlik anlamında teraziyi kabul ettiler. Terazi orijinal isimler içinde canlı bir varlıın ismi verilmemi tek burçtur.

Scorpius / Scorpion / Akrep (24 Ekim-22 Kasım): Mitolojide avcı Orion’u öldüren akrep bu burca ismini verir. Bu nedenle de gökyüzünde Akrep yükselirken Orion takımyıldızı ufkun altına iner, ikisi birlikte gökyüzünde bulunmazlar.

Sagittarius / Archer / Yay (23 Kasım-22 Aralık): Yunan mitolojisinde Tanrı Pan’ın olu ve okçuluu ilk icat eden Crosus olarak geçer. Yarı insan yarı canavar, ok ve yayını akrebin kalbine dorultmu insan balı bir at eklindedir.

Capricorn / Sea Goat / Olak (23 Aralık-20 Ocak): Orijini Yunanlılar’dan eskiye Babilliler’e gider. Yunan mitolojisinde ise keçi kafalı Tanrı Pan olarak bilinir. Nil nehrine daldıında canavar Typhon gelince aceleyle kaçtıı için alt tarafı balık kuyruu olarak kalmıtır.

Aquarius / Water bearer / Kova (21 Ocak-19 ubat): Bu da orijini Mezopotamya’ya uzanan bir semboldür. Balangıçta dünyaya ölümsüzlük suyu döken Tanrı, kaz ve tavus kuu figürleriyle gösterilen bu burç Yunan mitolojisinde, Olimpus daına götürülüp orada Tanrı Zeus tarafından dier Tanrılara arap daıtmakla görevlendirilen bir çobanı temsil eder.

Pisces / Fishes / Balık (20 ubat-20 Mart): Bu burç Babilliler’den itibaren kuyrukları birbirlerine balı iki balık olarak gösterilir. Romalılar’a göre ise nehre girip yine canavar Typhon geldiinde yüzerek kaçan Venüs ve olu Cupid’dir.