sporcu bayan

En yararlı ayıplar!

Sinirlenmek tansiyona iyi geliyor, küfretmek acıyı hafifletiyor, tembellik ömür uzatıyor, stres hafızayı güçlendiriyor, tembellik alerjileri önlüyor, yüksek sesli müzik mutlu yapıyor, gazlı içecekler bunamayı önlüyor.

Victoria Lembertsın Good Health dergisinde yayımladıı habere ve yeni aratırmalara göre kötü alıkanlıklarımız ve yaptıımız ‘ayıp hareketler’ insana iyi geliyor.

sinirli

Sinirlenmek:

Pittsburgh Carnegie Mellon niversitesi’nden aratırmacılar, sinirlenmenin ve yüksek stres altında bulunmanın iyi hissetmeyi ve pozitif düünmeyi saladıını ortaya çıkardı. Psikolog Jennifer Lernerın yaptıı çalımada 92 örencinin farklı zamanlarda baskı ve stres altında olduu durumlar test edildi. Lerner bir video kamerayla örencilerin kan basıncını, nabız atıını ve kortizol salgısını kaydetti. Sonuçta yüzünde korku ve endie olan deneklerde kan basıncının yüksek, tansiyonun da iyi seviyede olduu belirlendi.

pc

Bilgisayar oyunları:

Miami niversitesi’nde yapılan çalımada 21 erkek “Tekken 3″ isimli oyunu oynarken gözlemlendi. Oyun oynarken yüksek kalp atıı olurken, oyuncular daha çok enerji harcamak zorunda kaldılar ve daha hızlı nefes alıp verdiler. Sonuç: Ne kadar çok bilgisayar oyunu o kadar çok kilo kaybı olarak belirlendi!

Küfretmek: Keele niversitesi’nden Dr. Richard Stephens, küfreden kiilerin acılarını hafiflettiini ortaya koydu.

ev ileri

Ev ilerini bovermek:

İngilterenin Bristol ve Brunel niversitesinin yaptıı çalımalarda hamileyken ev ii yapmak doacak olan bebein astıma yakalanma riskini artırıyor. 13 bin bebek üzerinde domadan önce yapılan bir çalımada, ev ilerinde kimyasal bir maddeyle temas çocuun astıma yakalanmasını yüzde 41 oranında artırıyor.

tembel

Tembellik:

Prof. Peter Axra göre tembel davranmak stresi önleyip, salıklı olmalarını salıyor.

Stres: ABD Buffalo niversitesinin yaptıı çalımada kortizol hormonunun stresi etkiledii bilinmekle beraber örenme yeteneini de harekete geçirdii bildirildi. Prof. Zhen Yan stres hormonunun vücudu kötü etkilerden koruduunu belirtti.

muzik

Yüksek sesli müzik:

Manchester niversitesi’nin aratırmasına göre, yüksek sesle müzik dinleyenler kendilerini müzik öncesinde ve sonrasında mutlu hissediyor. Aratırmada beynin aynen yemek yemek, seks yapmak ve haz duyularak yapılan dier eyler gibi harekete geçtii de belirlendi.

Gazlı içecekler: Günde iki bardak gazlı içecek tüketmenin, beynin Alzheimera karı savamasına yo açıyor ve Alzheimer riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.

gazli icecek
Gazlı içecekler:

Günde iki bardak gazlı içecek tüketmenin, beynin Alzheimera karı savamasına yol açıyor ve Alzheimer riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.

Yerinde duramamak:

Amerikalı aratırmacılara göre yerinde duramayan ve daima oradan oraya kouturan biriyseniz, ekstradan günde 350 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Endokrinolojist James Levinee göre daha az hareket eden ve daha çok harekete eden iki insan arasında obezite riskleri deerlendirildiinde daha az hareketli olan kiinin obez olma riski çok fazla.