soru

Standart boy kondom Hintlilere büyük geliyor!
Hintli 1.000′den fazla erkek üzerinde yapılan bir aratırmada, güvenli seksin en önemli aparatı olan kondomun standart boyunun Hintlilere büyük geldii ortaya çıktı. Aslında, Hindistan’ın nüfus younluu göz önüne alındıında bu sayı ne kadar genele yaftalanabilir, o da ayrı bir konu! İki yıllık bir aratırma sonucu ortaya çıkarılan bu sonuç, ülke erkekleri için oldukça utanç verici bir durum hâline gelmi. Kondom firmaları ise bu “büyük gelme” meselesine karı gardlarını çoktan almı ve Hindistan’la beraber boy meselesinden muzdarip birkaç ülke için kondomları “xxxs” ebatında üretmeye balamı!

200 milyon “blog” kullanılmıyor
Teknoloji irketi Gartner’ın yaptıı bir aratırmada, İnternet üzerinden bir çeit günlük tutmaya yarayan kiisel “blog” sitelerinin yaklaık 200 milyonunun uzun zamandan beri güncellenmedii ortaya çıktı… Yer israfı diye ite buna denir!

Günde bir paket cips yemek, yılda be ie sıvı ya içmenize bedel
Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardıı bu sonuç, “abur cubur”a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin baında İngiltere ve ABD geliyor. Günde bir paket cips yemek, yılda be ie sıvı ya içmenize bedel Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardıı bu sonuç, “abur cubur”a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin baında İngiltere ve ABD geliyor.

Everest’e her 10 tırmanıtan birinde ölüm var!
Dacılık sporunda, yüksek teknolojiye sahip ekipmanların kullanılmasına ramen, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest, sporcu misafirlerini ölümle yüzletirmeye devam ediyor. Oxford niversitesinden Dr. Andrew Sutherland’ın hazırladıı rapora göre, Everest’e her 10 tırmanıın biri mutlaka ölümle sonuçlanıyor.

Online alıveri tutkunları
Online alıveri tutkunları, bir web sayfasının açılıı için yalnızca dört saniye sabredebiliyor. “Ee, bunlar nasıl online alıveri tutkunu” diyebilirsiniz; fakat unutmayın, onların tek arzusu biran evvel alıverie balamak!

Bir bitki tohumu 200 yıl boyunca saklanabiliyor
Hollywood’un ünlü kıyamet filmlerinden aina olduumuz kadarıyla, insanolunun yaamını devam ettirebilmesi için bazı bitkileri yaatabilmesi gerekiyor. Bu gerçei gayet iyi bilen bilim adamları Norveç’te, özel koullara sahip bir tohum deposu kurarak kıyamet günü hazırlıklarının ilk ciddi adımını attı. Ve en önemlisi, yapılan aratırmalarda, bir bitki tohumunun 200 yıl boyunca saklanabildii ortaya çıktı.

Hexakoisiohexekontahexaphobiacs nedir
“eytan”la ilgili filmlerden bildiimiz “666″dan; yani eytanın numarasından korkan kiiler var. Bu öyle bir hâl almı ki uzunluundan dolayı imdi tekrar yazamayacaımız “H” harfiyle balayan bu isim, psikolojik bir hastalık türü olarak tıp literatürüne girmi.

HIV virüsü ilk kez 1930 yılında kefedildi
AIDS hastalıına yol açan HIV virüsü, 1930 yılında Kongo’da empanzeler üzerinde aratırmalar yapan bir grup bilim adamı tarafından kefedildi. Elbette o yıllarda, virüsün 20. yüzyılın vebası olacaı tahmin edilemedi; fakat bulaıcı ve çok tehlik_eli olduu aratırmacılar tarafından vurgulandı.

Deve sütü, inek sütüne göre “demir” içerii açısından daha zengin
Hepimiz, sütün insan salıına ne derece yararlı olduunu biliyoruz. Zaten, dünyaya gözümüzü  açtıımızdan beri süt içiyoruz; en azından belirli bir yaa kadar… Daha çok, inein etinden sütünden faydalandıımız için, hayvanlar âleminin geri kalan üyelerinin sütüne pek itibar etmedik. Aratırmacılar diyor ki, “Devenin sütü, ineinkinden özellikle demir zenginlii açısından daha faydalı.” Buyurun bakalım; zaten nerede tatsız tuzsuz, az bulunan bir ey var, o en yararlı!

“Görevimiz Tehlik_e” dizisi nasıl olutu
Bildiiniz gibi “Görevimiz Tehlik_e” dizisi, sonradan sinemaya da uyarlandı. Film, seri hâlinde çekilmiti ve barolde Tom Cruise oynamıtı. “Bond” serilerinden sonra gelmi geçmi en iyi ajan filmleri arasında  gösterilen “Görevimiz Tehlik_e”nin 60′lı yıllardaki dizi versiyonu da filmleri gibi dâhice planlanmı istihbarat teknikleriyle donatılmıtı. O yıllarda CIA, diziye öykünerek senaryodaki birçok fikri hayata geçirmi. Düünsenize, devletin aklına gelmeyen senaristlerin aklına gelmi ve ABD gibi bir ülke, istihbarat konusunda onlardan feyzalmı.

“Görevimiz Tehlik_e” dizisi nasıl olutu
Bildiiniz gibi “Görevimiz Tehlik_e” dizisi, sonradan sinemaya da uyarlandı. Film, seri hâlinde çekilmiti ve barolde Tom Cruise oynamıtı. “Bond” serilerinden sonra gelmi geçmi en iyi ajan filmleri arasında  gösterilen “Görevimiz Tehlik_e”nin 60′lı yıllardaki dizi versiyonu da filmleri gibi dâhice planlanmı istihbarat teknikleriyle donatılmıtı. O yıllarda CIA, diziye öykünerek senaryodaki birçok fikri hayata geçirmi. Düünsenize, devletin aklına gelmeyen senaristlerin aklına gelmi ve ABD gibi bir ülke, istihbarat konusunda onlardan feyzalmı.

Parmak izi tespiti ilk kez 1892 yılında Arjantin’de yapılmı
Her insanın parmak izinin farklı olduunu kefeden Arjantinli uzmanlar, sabıkalıların parmak izlerini alarak suç mahallinde kimlerin olduunu bırakılan parmak izlerinden tespit etmeye baladı. 1901 yılında ise İngiltere’de ilk “Parmak İzi Tespit Bürosu” kuruldu.  Parmak izi tespiti ilk kez 1892 yılında Arjantin’de yapılmı Her insanın parmak izinin farklı olduunu kefeden Arjantinli uzmanlar, sabıkalıların parmak izlerini alarak suç mahallinde kimlerin olduunu bırakılan parmak izlerinden tespit etmeye baladı. 1901 yılında ise İngiltere’de ilk “Parmak İzi Tespit Bürosu” kuruldu.

İlk telefon rehberinde sadece 50 isim vardı
ubat 1878 tarihli bir belgeye göre, ismi açıklanmayan bir kiiye ait olan ve ülkedeki tüm numaraların kaydedildii telefon rehberinde sadece 50 numara yer alıyormu.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı
İngiltere’de gelitirilen yeni milenyumun en hızlı bilgisayarı, saniyede 15,4 trilyon ilem yapıyor. 1.200′den fazla ilemciye sahip bilgisayar, neredeyse bir odaya sımayacak kadar yer kaplıyor. “Yerim geni, param var, bana uyar.” diyenlere duyurulur! aka bir yana, bu bilgisayarı sadece belirli kurumlar ve bilim adamları kullanabiliyor.

Osmanlı padiahlarının giydii gömlekler
Osmanlı sultanlarının; ayet, hadis ve sembollerle süslü, her biri üç-dört yılda dokunan gömleklerinin büyük bir sır taıdıı iddia ediliyor. Osmanlı tarihine farklı bir ıık tutacaına inanılan gömleklerin pek azının üzerinde kimin tarafından yapıldıı yazıyor.

Fil yavrusu
Fil yavrusu, hortumuyla annesinin kuyruuna tutunarak dolaır. Sürü içindeki diiler doumlarını birbirlerine göre ayarlayıp sırayla doum yapıyorlar.

Kanser gerçei
Amerikada her saat 40 kii kanserden hayatini kaybediyor.

Bir zeytin demeyin
Amerikan havayolları, uçularda yolculara sunduu kahvaltılarda her tepsiden bir zeytini kaldırarak 1987 yılında 40 bin dolar kar etmitir.

Erkekleri tıra sıkıntısı
Bir erkek hayatının ortalama 3350 saatini tıra olmak için harcar.

Hamamböceklerinin inanılmazı
Hamamböcekleri yaklaık olarak 250 milyon yıldır yaadıkları halde hiçbir deiime uramamılardır.

Hayvanların dünyası
Yılanlar duyamaz.  Karıncalar uyuyamaz. Kirpiler suda batmaz. Kutup ayıları solaktır. Sineklerin 5 tane gözü vardır. Zürafanın ses telleri yoktur. Yunuslar bir gözlü açık uyurlar. Develerin 3 tane kaı vardır. Bir sinein hızı saatte 8 km.dir.Istakozların kanı mavi renktedir. Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. Fil zıplayamayan tek memelidir. Sıırların 4 tane midesi vardır. Kangurular gerigeri yürüyemezler. Kediler eker tadını ayırt edemezler.

Dünyanın en kokulu camii
Dünyanın en kokulu camisi Tebriz ehrindedir. Mescit ina edilirken çamuruna misk kokusu ilave edilmitir ve 600 sene geçmesine ramen hala mescit misk kokmaktadır.

İnsan midesi
İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır; aksi halde kendi kendini sindirir.

Sivrisinek mucizesi
Sivrisinein kulaımıza ikence gibi gelen vızıltı sesi onun saniyede 500 kez kanat çırpması yüzünden oluur. Dünyada en tehlik_eli hayvan sivrisinektir. ünkü insanların ölümüne en fazla sebep olan hayvandır.

Bal yapmak kolay deil
Yarim kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

Maymunların ii!
Maymunlar her yıl uçak kazalarından daha fazla insan ölümüne neden oluyor.

Kereviz yemeli miyiz
Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.

Mynet