ncelikle derhal unu belirtelim ki; epilepsi (sara) ve yüksek tansiyon hastaları, hamileler, alkol veya uyuturucu baımlıları, ortopedik, psikolojik ve nörolojik rahatsızlıı olanlar bu sporu yapamazlar. Atlayıı yapacak olan kii bu hastalıklardan hiçbirinin kendisinde olmadıını, 2 ahit huzurunda sözle ve yazıyla beyan eder.  Bu ilemden sonra kilonun belirlenmesi amacıyla iki kez tartıya girilir.

Daha sonra atlayıı yapacak olan kiiye her eyden önce görevliler tarafından malzemeleri giydirilir. Daha sonra bütün güvenlik tedbirleri alındıktan sonra vinç tarafından yukarı çekilecek olan platforma binilir. Platformla birlikte yaklaık 50 m.yükseklie çekilen atlayıcı, yukarıdaki görevlinin son kontrollerinin peinden kendini bolua bırakır.  Zemine doru yaklaan atlayıcıyının bungee jumping ipleri esner ve atladıı yüksekliin yaklaık olarak %70′i kadar bir yükseklie tekrar yükselir.
Esneme tamamlanıncaya kadar hareketler bir müddet devam eder (yaklaık olarak 3-4 kez). Hareket bitiminden sonra platform aaıya indirilir ve atlayıcı karılama ekibi tarafından ini minderine güvenli bir biçimde indirilir .

Görevliler güvenlik malzemelerini çıkartmasında atlayıcıya yardımcı olur. Atlayı sırasında meydana gelen aaı-yukarı esnemeler, salıklı bir insan için tamamen tehlikesizdir.

Bungee jumping her mevsim yapılabilen bir spor…

Aranan tek koul havanın yaısız olması.  Atlama kulesi kurulabilen ya da atlayı yapma imkanı salayan vinçlerinin ulaabildii her yerde yapılabiliyor.