Bölgenin esmer çocukları Van Gölü’nün sodalı sularında serinlemenin keyfini yaarken, sararan saçlarıyla da kendilerine yeni imaj çiziyorlar.

Van Gölü sahilinde bulunan Bitlis’in Ahlat ilçesinde, hava sıcaklıkları devam ederken, Van Gölü sahilleri ise yine çocukların akınına uruyor. ocuklar için Van Gölü’nü farklı yapan en önemli özellii ise sodalı suyu sayesinde esmer tenlerinin günele birlikte sararması oluyor. ocuklar gölden çıktıktan sonra saçlarını tatlı suyla durulamayınca güne ıınlarının sodayı yakmasıyla birlikte simsiyah saçları sapsarı oluyor. Tatlı suda durulanmadıı için sodanın ve günein etkisi ile sapsarı olan esmer saçlar çocuklar için özel bir imaj oluturuyor. Böylece yılın 9 ayı esmer gezen çocuklar yılın son 3 ayına ise sarı girmenin hesaplarını yapıyor.

Her yıl okullar açılıncaya kadar saçlarının sarılıını korumaya çalıtıklarını anlatan çocuklar, doutan esmer olduklarını fakat Van Gölü’nün sodalı suyu ile birlikte sarardıklarını ve durumlarından oldukça memnun olduklarını söyledi. Saçlarının sararmasını dört gözle beklediklerini anlatan çocuklar “Hepimiz doutan esmeriz. En az 2 ay Van Gölünün sodalı olan suyunda yıkanıyoruz ve kurulanmadan ıslak saçlarımızı günete kurutuyoruz. Saçlarımızı sodadan arındırmıyoruz. O zaman siyah saçlarımız sararıyor. Her yıl birkaç ay saçlarımız sarı geziyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Birkaç tıraın ardından ise saçlarımız normale dönüyor” dediler.

mynet