İngilteredeki Leicester niversitesinden Patrice Carter ve ekibi yetikinlerde sebze-meyve yemek ve tip 2 diyabet arasındaki ilikiyi aratırmak üzere ABD, in ve Finlandiyada 220 bin kiinin katıldıı 6 aratırmanın sonuçlarını incelendi.

Bilim adamları, günde birbuçuk porsiyon (yaklaık 120 gram) daha fazla yeil yapraklı sebzeler (lahana, ıspanak, marul, brokoli, vb) yemenin eker hastalıına yakalanma riskini yüzde 14 azalttıı, hem meyve hem de sebze tüketiminin artırılmasının etkisinin ise önemsenmeyecek kadar az olduunu belirledi.

İngiliz Tıp Dergisinde yayımlanan aratırmada, konunun tartımaya açık olması nedeniyle baka aratırmaların da yapılması gerektiini vurgulayan bilim adamları, bu sebzelerdeki antioksidan ve magnezyum miktarının bu etkiyi salayabileceini belirtti.

“BAZI BİTKİLERİN Z SUYU, EKER HASTALIININ ETKİSİNİ AZALTABİLİR”
inde, fareler üzerinde yapılan baka bir aratırma da bazı bitkilerin öz suyunda bulunan emodin maddesinin tip 2 diyabetin etkisini azaltabilecei görüldü.

İngiliz Farmakoloji Dergisinde yayımlanan aratırmada, bu maddenin “11-beta-HSD1″ adı verilen, ensülin direncinde rol oynayan bir enzimi
engelledii belirtildi.

Bilim adamları imdi benzer etkiyi salayabilen sentez ürünleri ve bunların tedavide kullanılabirliini aratıracak.