İskoçya’da, kılar artık daha ılık geçtii için yaban koyunlarının boylarının son çeyrek asırda küçüldüü bildirildi. Science dergisinin son sayısında yayınlanan aratırmaya göre, Hirta Adası’nda yaayan Soay koyunlarının boyu küçüldü.

DOAL SELEKSİYONA AYKIRI GELİME

Sert iklime sahip adada, doal seleksiyon (eleme) uyarınca güçlü ve salıklı olanlar hayatta kalmalı ve hayvanların boyu daha uzun olmalıydı. Ancak aratırmacılar, hayvanların boyunun uzamak öyle dursun kısaldıını belirlediler.

İngiliz biyologlar, havaların ısınmasının bu durumu açıkladıını düünüyorlar. yle ki, kılar kısalıp havalar yumuadıı için, kuzuların daha fazla büyümesine ve ilk kıa girmeden daha fazla semirmelerine gerek kalmadı.

SAYILARI GİDEREK ARTIYOR

Imperial College London profesörü Tim Coulson, Eskiden baharda doduktan sonra yazın hızla büyüyen salıklı ve iri kuzular Hirta’daki çetin kı artlarına dayanabilirlerdi. imdiyse iklim deiiklii yüzünden, yılın daha uzun bölümünde yiyecek ot bulabiliyorlar. Hayatta kalmaları kolaylatı. Yava gelien koyunlar da artık hayatta kalabiliyor. Dahası bunların sürü içindeki sayıları da artıyor dedi.

ORTALAMA AIRLIKLARI AZALDI

Aratırmaya göre, 1986′da bir aylık kuzular ortalama 15 kilo geliyordu. Aradan 20 yıl geçtikten sonra ise ortalama kiloları 13′e inmi bulunuyor. Koyunların ortalama aırlıı ise 25′ten 22 kiloya indi.

Uzmanlar, koyunların daha erken yata dourmaya balamasının da küçük kuzuların dünyaya gelmesinde etmen olduunu düünüyor.

Kaynak:www.teknolojivebilim.com