felaket
Bu felaketler insanların eseri

1. Küresel ısınma

Küresel ısınmanın büyük oranda insanolu tarafından yaratıldıı artık kimsenin inkar etmedii bir gerçek. Isınmanın etkileri u anda tahmin edilenin en iyi seviyesinde olsa bile gelecekte tahmin bile edilemeyecek sonuçlar ortaya çıkacak. Küresel ısınma yıllarca devam eden bir süreçte yava yava ilerledi ve bu yüzden insanlar tarafından farkedilmedi. Fakat imdi kutuplardaki ve Greenlanddeki deiim herkesi korkutuyor. Banglade ve Orta Amerikada sel tehlikesi , Sahra çölünde Avusturalyada ve Güneybatı Amerikada da kuraklık tehlikesi insanları korkutuyor.

dünya

ucak

2. Brezilya uçak kazası

Pilotlar Sao Paolo havaalanını uçak gemisi olarak adlandırıyorlar. evresinde youn nüfuslu yerleim merkezleri bulunduu için bu havaalanına uçak indirmek gemiyi karaya yanatırmak gibi bir hassasiyet gerektiriyor. Brezilya hükümeti bir süre önce büyük jetlerin bu alana girme yasaını kaldırıldı. Bu olaydan sonra birçok kiinin ölümüyle sonuçlanan iki büyük kaza meydana geldi. Bu havaalanında yaanan kazalar Brezilyanın en kötü hava kazaları olarak tarihe geçti.

kore

3. Güney Kaliforniya orman yangınları

Kaliforniya yüzlerce yıldır tehlikeli yangınlarla mücadele ediyor. Bu ormanlar bilindii üzere doal ekosistemin bir parçası. Yaklaık 20 gün içinde çıkan 18 yangın yüzünden on insan öldü ve yüzlerce kii de evini kaybetti.

yangtze

4. Yangtze Nehrinde yunuslar tükeniyor

inliler bu hayvanları Baiji diye adlandırıyor. Tuzlu sularda yaayan köpekbalıklarından yada talı sularda yaayan yunuslardan farklı bir tür. Malesef son zamanlarda yapılan aratırmalar gösteriyor ki, bu hayvan türü neredeyse yok olmak üzere. Nehirdeki aırı balık avlama,teknelerin gürültüsü ve nehir kenarındaki yapılama maalesef nehirde yaayan canlıları etkiliyor. Bu canlıların yok olması ekosistemin dengesini ciddi orandan etkiliyor.

kopru

5.öken köprüler

inde ve Ginede meydana gelen köprü kazalarında yaklaık yetmi insan ölmütü. Amerikada Minneapolis köprü kazasında ise sadece 9 insan öldü. Böyle bir olasılık her zaman görmezden geliniyor. Yapıların çok iyi planlanıp mükemmel bir ekilde ina edildiini düünüyoruz. Gelien teknolojiye, iyi eitimli ve iinin ehli insanlara ramen hala büyük hatalar yapılabiliyor. Sonuç olarak insan yapımı hiçbir eyin güvenliinden yüzde yüz emin olmamak gerekiyor.

maden

6. Utah maden göçüü

Talihsiz olayı takip eden günlerde maden ocaının sahibi Robert Murray olayın bölgede meydana gelen depremden kaynaklandıı konusunda ısrar etti ve deprem uzmanları da ABDnin Utah eyaletinde yer alan Huntington yakınlarında yer sarsıntısı yaandıını doruladı. Ancak daha sonra yapılan aratırmalar madendeki göçüün yer sarsıntısından dolayı olmadıı anlaıldı. öküntü on yıllar boyu süren maden kazma ileminin duvarları inceltmesi sonucu meydana geldi ve çöküntüde mahsur kalan 6 içiye ulamaya çalıan 3 kurtarma görevlisi de ikinci bir göçükte hayatlarını kaybetti. Bunun üzerine arama çalımaları sona erdirildi.

petrol

7) Kuzey Kore petrol boru hattı patlaması

Gizlilik takıntısı mehur Kuzey Kore hükümeti, iç sorunlarını nadiren kamuoyuna bildirdiinden kimi felaket haberlerini duyurmak da yardım kurulularına düüyor. Kuzey Pyongyang eyaletinde 9 Haziran günü bir petrol boru hattında sızıntı meydana geldi. Petrol yoksunu halk ise sızıntı sonucu kendilerine yakıt salayabilmek için sokaklara döküldüünde petrol ate aldı ve korkunç bir patlama yaandı. En az 110 kiinin öldüü belirtilirken hükümet olayı dorulamamakta ısrar ediyor.

madenocak

8) Sibirya maden ocaı patlaması

Rusyanın pek çok kömür ocaı yıllar geçtikçe eskimekte ve tehlike yaratmakta. Ulyanocskayada yer alan maden ocaı ise 5 yıldan daha az ömürlü olup son derece modern güvenlik önlemleriyle korunduundan hiçbir ekilde üphe uyandırmıyordu. Ancak tüm bu tedbirler 19 Mart günü madende meydana gelen korkunç metan gazı patlamasına engel olmaya yetmedi. Dumanlar arasında yollarını bulmaya çalıan kurtarma ekipleri 90 madencinin hayatını kurtarmasına ramen 107 madencinin kaybına engel olamadı.

cephane

9) Mozambik cephane patlaması

Maputo ehrinin eteklerinde konulanmı bir ordu deposunda saklanan silahlı mühimmat 22 Mart günü patlayarak 117 kiinin ölümüne neden oldu. Mozambik Kızıl Haçın ifadelerine göre bölgedeki youn trafik uzunca bir süre yardım kurulularının gönülleri felaket yerine ulatırmasına engel oldu.

ray

10) Kongoda raydan çıkan tren

1 Austos günü Ilebrodan Kanangaya yolcu taıyan bir treni farketmeyen 8 araç yoldan çıkarak devrildi. Tren mürettabatı lokomotifi çözmek zorunda kalarak yaralıları bisikletler yardımıyla 6 mil uzaklıktaki hastaneye taıdı. Kurtarma ekipleri bölgeye ulatıındaysa ölü sayısı 100e yaklamıtı.