Japonca tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinin birletirilmesi ile oluturulmu olan bonsai “saksıdaki aaç” anlamında kullanılmaktadır. 7-9. yüzyıllarda çinden japonyaya gelmi olan bonsai sanatı kendine has teknikleri ile saksı içerisindeki bitkinin budanması ve bodurlatırılarak yetitirilmesi sanatıdır ancak sadece saksıdaki bitkilerin bonsai oldugunu söylemek doru bir tabir deildir. Bulundukları zayıf toprak veya kaya üzerinde tek baına koullara dayanmakta olan aaçlara da bonsai denmektedir.

inliler tarafından herhangi bir stil deiikliine gidilmeyen bonsailer Japonlar tarafından yapılan stiller ile klasik bonsai ekillerine kavumutur, bunun yanı sıra batılılar daha fazla estetie önem vererek soyut bitki stillerinde uzmanlamıtır.

Japon kültüründe önemli bir yer tutan bonsai sanatı büyük ehirlerde insanların doaya olan özlemlerinin minik dıavurumları olarak da deerlendirilebilir. Uygun koullar salandıında küçük balkonunuzda bile bir bonsai koleksiyonu yapmanız mümkündür ancak iklime ayak uyduramayan bonsailer topraın neminden, çevrenin ııına kadar birçok etken altında kontrollü bir ekilde yetitirilmelidir. Ki bir sanata dönüme sininde balıca nedeni budur.

Bakım için maket bıçaı, budama makası, bakır tel, makas ve yan keski iinizi görebilecei gibi profesyonel bir alet çantanız olmasını istiyorsanız bulundurmanız gerekenler;

bonsai alet malzeme bakımBonsailer gövde ekillerine, gövde sayılarına, kök ekillerine, dal ekillerine ve düzenleme ekillerine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri “yaasın bonsai kardelii” sloganı ile yayın yapmakta olan Avrasya Bonsai Kulübünde bulabileceiniz gibi bakından, deiime birçok yararlı makaleye Bonsai Türkiye sitesinden ulaabilirsiniz. Ayrıca Agaçlar.Net forumlarında konu ile ilgili balıklardan sorularınıza cevap bulabileceiniz gibi bonsai sanatı ile ilgilenenlerle de iletiime geçebilmektesiniz.

Bonsai kitapları hakkında bilgilere buradan ulaabilirsiniz.

Buradan da ücretsiz bonsai pdf dosyasını indirebilirsiniz…