parla enol

Parla enol:
5 yaında sinemaya baladı, 38 tane film çevirdi.12 yaında sinemayı bırakan sanatçı sanat çalımalarına ara verdi.

parla2

17 yıl arkıcılık yaptı. 7 tane 45′lik plak çıkardı. 3 tiyatro oyununda oynadı.1981 yılında seslendirme yapmaya baladı ve hala devam ediyor.

parla-enol

İtalyanca, İngilizce, Fransızca bilen sanatçı 1983 yılında, ‘Profesyonel Turist Rehberi’ brövesini alarak, 3 dilde, 8 yıl aralıksız turist rehberlii yaptı.Daha sonra sanat yaamına geri dönen sanatçı dizilerde oynamaya baladı. 2008 yılı sonunda da Yalçın Mente ile birlikte oynadıı Eros Pansiyon adlı komedi ile tiyatroya dönü yaptı.

gülah

Gülah Alkoçlar

Film yapımcısı Selim Soydan ile ünlü oyuncu Hülya Koçyiit’in kızı Gülah Alkoçlar gözünü sinemada açanlardan… Yaıtları oyun parklarında oynarken o sinemada ‘Güllüah’ adıyla baroller kapıyordu. ‘İbo ile Güllüah’ onun en mehur filmiydi.

gülahh

gülah alkoçlar

Genç yata iadamı Ender Alkoçlar ile evlenip sinemayı bıraktı. imdi iki kızı var…

ömercik

‘Ayecik’ filmlerinin yıldızı Zeynep Deirmenciolu ile akraba olan mer Dönmez, ‘mercik’ ismiyle pek çok filmde oynadı.

omercik

1974′te geçirdii kaza ile tek gözünü kaybeden ve büyük bir yalnızlık yaayan Dönmez, en son ‘İkinci Bahar’ dizisinde rol aldı.

omer donmez

Dönmez birkaç yıl önce de dolandırıcılık suçuyla hakim karısına çıkmıtı.

sezercik

Sezer İnanolu

Dönemin ünlü film yapımcılarından Berker İnanolu’nun olu olan Sezer İnanolu, ‘Sezercik’ adıyla yıldız oldu.

sezercikkk

zellikle Kıbrıs Savaı’nın anlatıldıı ‘Sezercik Aslan Parçası’ filmiyle gönülleri fethetti. Ama ‘Sezercik’ büyüyünce sinemayı bıraktı ve babası Berker İnanolu’ndan kalan film irketinin baına geçti.

sezercikk

Bir kaç filmin yapımcılıını üstlendiyse de sinemada eski parlak günlerine bir türlü dönemedi. İnanolu birkaç yıl önce de einin intiharıyla büyük üzüntü yaadı.

sezercikck

Ancak son yıllarda adı, yaptıı filmlerle deil silah kaçakçılıı ve uyuturucuyla anılmaya baladı. nce evinde uyuturucu bulundu. Ardından polisle çatımaya girdi.

yumurcak

Türker İnanolu ve Filiz Akın’ın olu olan İlker İnanolu, ‘Yumurcak’ isimli seriyle çok sevildi.

yumurcakk

ilker inanoglu

İlker İnanolu imdi büyük bir ilgiyle izlenen ” Arka Sokaklar” adlı dizide rol alıyor.

zeynep degirmencioglu

Zeynep Deirmenciolu

mercik’in deimez rol arkadaı ve kuzeni. Babası senarist Hamdi Deirmenciolu sayesinde henüz 2 yaındayken Papatya adlı filmle sinemaya adım attı ve 20 yaına gelinceye kadar da çok sayıda filmde rol aldı.

zey

degirmencioglu

Dönemin ünlü futbolcularında Serkan Acar ile evlenince sinemaya da veda etti. O pek çok çocuk yıldızdan daha anslıydı. İyi bir evlilik yaptı sonra da bir emlak bürosu açtı. ‘Yıldız’ olduu günler ise artık çok gerilerde kaldı.

mine

Mine ayırolu 90′ların çocuk yıldızlarından biri. mer Kavur’un Amansız Yol filmiyle sinemaya adım attı. Osman Seden’in yönettii alıkuu dizisinde Aydan ener ve Kenan Kalav ile birlikte kamera karısına geçti.

minneee

1980′lerin sonunda Bulgaristan’da Türklere yönelik baskıları konu alan Yeniden Domak’taki rolü öhretini pekitirdi.

mine çayıroglu

Atıf Yılmaz’ın Berdel filmindeki yorumuyla da dikkat çekti.

minecik

Bir ara arkıcılıı denedi ama albümü ilgi görmedi. Son olarak Mustafa Altıoklar’ın yönettii Beyza’nın Kadınları’nda rol aldı.

macaulay

1980li yılların en ünlü çocuk yıldızı Macaulay Culkin, Evde Tek Baına serisi ile öhret oldu. Henüz 13 yayındayken film baına 8 milyon dolar alıyordu.

culkin

1980 doumlu Culkin, 17 yaına geldiinde kendisiyle yaıt olan Rachel Miner ile evlendi. Ama bu evlilik sadece iki yıl sürdü. Hollywood’da imdi Culkin’in adı pek duyulmuyor.

furlong

Edward Furlong henüz 14 yaındayken Terminatör 2′de Genç Connor rolüyle ünlendi.

sds

Herkes onun bu parlak çıkıı yine aynı ekilde sürdüreceini düünürken o uyuturucu tutkusu yüzünden neredeyse her eyini kaybedecek hale geldi. Neyse ki bu alıkanlıından kısa sürede kurtuldu.

drew

1975 doumlu Drew Barrymore beyazperdenin harika çocuu Steven Spielberg’in E.T. adlı filminde oynadıında henüz 7 yaındaydı.

barymore

Sinemacı bir aileden gelen Barymore, bu filmle kimsenin beklemedii kadar büyük bir baarı elde etti.

bary

Ama bu ona pek de yaramadı 10 yaında sigarala baladı, 13 yaında da kokaine. Uzun tedavilerin gördü. imdilerde biraz daha toparlanmı gibi görünse de yine de E.T filmindeki baarısını tekrarlayacak bir mesleki baarı elde edemedi.

linsday

Sinemacı bir annenin kızı olan Lindsay Lohan henüz 3 yaındayken mankenlik yaparak kariyerine baladı.

lin

Daha 10 yaına gelmeden 60′dan fazla reklam filminde oynadı. 1961 tarihli The Parent Trap’ın yeniden çevrimi onun kariyeri için bir dönüm noktası oldu.

lindsdayy

Kızıl saçları, çilli yüzü ve kocaman mavi gözleriyle daha kısa bir süre önce çocuk filmlerinin vazgeçilmez yıldızı olan Lohan bugün 23 yaında ve yarattıı skandallar ile gündemde. ok iddialı olduu I Know Who Killed Me adlı film de eletirmenler tarafından yerden yere vuruldu.