Be basit ilemle bilgisayarınızın performansını artırmak elinizde.

Askmen Türkiye’de yer alan be küçük öneriye kulak vererek basitçe bilgisayarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bilgisayarların hızı büyük ölçüde ilemcinin gücü ve bellek kapasitesine balıdır. Sabit diskinizin hızı da önemli bir etkendir. Bilgisayarınız bir ilem yaparken bellek yetersiz kalırsa sabit diskiniz devreye girer ve geçici olarak bellek ilevi görür. Eer diskinizde yeterli bo yer yoksa bu aamada sorunlar çıkabilir. Bu nedenle ilk i olarak iletim sisteminizin kurulu olduu diskin azına kadar dolu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Gereksiz dosyaları silerek ve ne kadar bo alanınız kaldıını arada bir gözlemleyerek performansınızı artırabilirsiniz. Bilgisayarınızın nefes almasını salamak için toplam disk kapasitenizin en az %15′inin bo olması faydalı olacaktır. Temizlie çöp kutusundan balamanızı öneririz.

Baka neler yapmalıyız

İkinci olarak yapmanız gereken belirli aralıklarla diski birletirmek. Sabit diskinizin içinde pikap inesini andıran bir mekanizma vardır. Bu ine yardımıyla verileriniz diskinize yazılır. Kimi zaman yazma alanında yeterli yer olmazsa ine diskin baka bo bir yerine verileri yazmaya balar. Uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucu aynı programa ya da aynı videoya ait dosyalar diskin farklı farklı yerlerine yazılmaya balar. Bu programları çalıtırmak istediinizde ya da dosyaları diskin deiik yerlerine yazılmı bir videoyu oynatmak istediinizde sabit diskinizin inesi bir oraya bir buraya koarak gereinden fazla efor sarf etmeye balar. Siz de ilemlerin yavaladıını bariz bir ekilde hissedersiniz. İte disk birletirme ilemi bu dosyaları tek bir yerde toplar ve verilerinizin daha hızlı okunmasını salar. Windos’un içindeki Disk Birletirici (Disk Defragmanter) aracını kullanarak birletirme ilemini basitçe yapabilirsiniz. Yalnız bu i biraz uzun süreceinden 2-3 saatlik bo bir anınızda yapmanızda fayda var.

Bunun dıında yapılması gereken bir dier ilem de sıkça kullanmadıınız programların arka planda çalımasını engellemek. Bu yazılımlar Windows’un saatinin olduu sa alt köede yer alır. Bunları kapatmak da hızınızı olumlu etkiler.

Masaüstünde çok fazla dosya bulundurmak da hızınızı yavalatan bir dier etkendir. Masaüstünüzü olabildiince temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Aırı sayıda kısayol barındıran bir masaüstü hem çalımayı zorlatırır hem de performansınızı düürür.

Boyutu büyük bir duvar kaıdı fotorafı kullanmak da bilgisayarınızı yavalatır. Eer masaüstü ile pencereler arasında geçi yaparken bilgisayarınızın zorlandıını hissediyorsanız duvar kaıdını iptal etmeniz ciddi anlamda performans artıı salayacaktır.