beyin

Birçok insan hergün vücutlarını ve kaslarını gelitirmek için türlü türlü egzersizlere bavurmakta. Ama beyin sinirlerinin geliimini pek düünen yok.

Beyniniz için size gerekli olan kolay ve çabuk günlük beyin egzersizleri. eitli beyin oyunları ve günlük beyin jimnastii yapmanız sizin yaamınızı dorudan etkileyecektir.

Beyniniz 5 temel bilisel ilevi yerine getirir:

Hafıza

Dikkat

Dil

Görsel-uzamsal özellik

Yürütme görevi

Beynimizin bu özelliklerini besleyip hazırlıklı tutarsak beyin yalanmamızı engellemi oluruz.

İte beyniniz için günlük 5 egzersiz

1-Hafıza

Beyinin bilisel ilevlerinde çok önemli bir rol oynayan hafıza, okuma, muhakeme ve akli hesaplamadan oluur. Hafızanızın iyi çalımasıda bu anlamda birkaç beyin jimnastiine balı. Mesela müzik dinlemek sadece elenceli bir ura deildir aynı zamanda hiç bilmediiniz bir arkı dinlerken sizin beyninizi ufaktan arkının sözleri için çalıtırmaya yarar. Acetylcholine seviyenizi yükselterek hafızanızı gelitirir. Karanlıkta du alıp kıyafetlerinizi giymeye çalıın, di fırçalarken sık kullandıınız elinizin yerine ters elinizide kullanmaya çalımanız hafızanızı güçlendirecektir. Bu egzersizler beyninizin nöral aktivitelerini kesin kez gelitirecek.

2-Dikkat

Dikkat günün her anında gerekli bir unsur. Dikkatli olmanın kuralı, iyi konsantre olabilmek, çevredeki ses ve engellere ramen bireye odaklanabilmek anlamına gelir. Ya ilerledikçe dikkatte onunla birlikte düer. Küçük egzersizler ise: Sesli kitap dinlemek, kou, akıldan yapılan matematik hesaplamaları hem beyninizi zinde tutacak hemde dikkatinizi güçlendirecek.

3-Dil

Dil aktiviteleri, hatırlama, depolama ve anlama açısından çok önemlidir. Dil ayrıca akıcılık, gramer bilgisi ve söz daarcıını gelitirir. Ufak tekrar egzersizleri ve kelime örenimleriyle çok kolay bir ekilde dil özellii geliir. rnek olarak çok basit, spor haberlerini okuyorsanız biraz i ve ekonomi haberlerinide okumaya balasanız iyi olur.

4-Görsel Uzamsal zellik

3 boyutlu ve renkli bir dünyada yaıyoruz. Beyinin görsel uzamsal özelliini güçlendirmek için; bir odaya girin ve 5 eya, seçin nerede olduklarına iyi bakın. Odadan çıkın ve hangi eya neredeydi hatırlamaya çalıın. 2 saat sonra nerede olduklarını tekrar hatırlamaya çalıın. evrenizdekileri dikkatle izleyin ve beyninize not edip anımsamaya gayret gösterin.

5-Yürütme Görevi

Mantıınız ve muhakeme gücünüz ile günlük kararlar verip, hipotezler üretebilir ve sonuçlarını kestirmeye çalıabilirsiniz. Bir video oyunu gibi sonuçları önceden kısa bir ekilde gözden geçirmek elenceli olacaktır.