10. İSTİRİDYE

Aratırmalar istiridyenin gençlik iksiri özelliinden daha çok zekayı gelitirmek için faydalı olduunu ortaya koyuyor. ünkü istiridye çinko ve demir içeriyor. Ayrıca beynin hatırlama kabiliyetini de artırıyor.

9. TAHIL RNLERİ

Bugüne kadar kilo vermeyi denediysen tahılların insan bedeni için önemini bilirsin. Kepekli buday, içerdii yüksek folik asit ile kan akıını artırmaya yarar. Tahıllar birçok vitamin ve B6 içerir. Hafıza için de son derece faydalı oldukları kanıtlanmıtır.

8. AY

Sabahları kahveyi unutup çay içmeye alımanın tam vakti. Sabahları içilen yeil çay ya da siyah çay katesin içerir. Eer zaman zaman beyninin yorgun olduunu hissediyorsan beynindeki katesin miktarı azalmı olabilir. Bu durumda çay içerek beynine yardım etmeyi deneyebilirsin. ay sabahları güne balamak için kesinlikle doru bir tercih.

7. YUMURTA

Yaımız ilerledikçe beynimiz zayıflamaya balar. Hiç kimse zayıflamı bir beyin istemeyeceine göre yumurta yiyerek bu durumla mücadele edilebilir. Yumurta yüksek miktarda B12 içerir. B12 ise Alzheimer hastalıının tedavisinde oldukça önemli bir besin maddesidir. Ancak fazla yumurta yemek özellikle kolestrol için zararlı olabilir. Bu durumda gün içersinde 1-2 defa yumurta içeren besinler tüketmek beyin salıı için son derece önemli.

6. KRİ

Bu baharat zeka için iyi bir besin. Beynin yalanması ve yavalamasına karı mücadele etmede son derece yararlı. Köri yalnızca zeka için deil, diyabet ve kalp hastalıkları tedavisine de yardımcı olan bir besin. Ancak her öle ve akam yemeinde körili etler yemek zorunda deilsin. Küçük bir miktar köri senin vücuduna 1 ay boyunca yetecektir.

5. DUT

Eer sebze seven biri deilseniz meyve yemek sizin için faydalı olabilir. zellikle küçük ve sulu meyveler. Küçük yumuak meyvelerin çou, böürtlenler, yaban mersini ve ahududu zekayı güçlendirmek için büyük etkisi olan antioksidanla doludur. Günde bir defa bu küçük yumuak meyveleri yiyerek beyinde yalanmanın etkilerini yavalatabilirsin.

4. FINDIK

Fıstık, fındık, kaju, badem, ceviz, kabak çekirdei, ayçiçei tohumu zeka için meze gibidir. Omega, omega 3, E vitamini ve B6 bu gıdalarda bulunur. Bu kuruyemiler senin daha rahat düünmene yardımcı olur.

3. YEİL YAPRAKLI SEBZELER

Bu sebzeler sadece çocuklar için deil yetikinler için de son derece faydalı. B6, B12 gibi vitaminlarin mükemmel kompleksi olan bu gıdalar zekaya iyi gelir. Alzheimer hastalıının tedavisinde kullanılan bu gıdalar hatırlama kabiliyetini yükseltir.

2. BALIK

Balık yemek salık için özellikle de beyin için son derece faydalıdır. Balık omega 3 ve vücut için faydalı birçok ya asidi barındırır. Haftada bir kez balık yemek alzheimara yakalanma riskini azaltır. Doymu ya asitleri beyin fonksiyonlarının çalımasına fazlasıyla yardımcı olur. Omega 3 beyin için daha fazla oksijen salar ve eski bilgileri hatırlamaya yardımcı olur. Salık için en iyi balıklar somon ve ton balııdır.

1.İKOLATA

ok miktarda çikolata yemek tabi ki hasta edebilir. Ancak gün içinde bir bardak sıcak çikolata içmek zeka içinde yeterlidir. Kakao beyin için en besleyici besin maddesidir. ünkü çikolatada bulunan antioksidan kırmızı arap ya da çayda bulunandan çok daha kuvvetlidir. Kan akıını hızlandırır. Sütlü çikolatada bu antioksidan oranı düüktür. Bitter çikolata ise zeka için faydalı olan antioksidanı fazlasıyla içerir.