Bugüne kadar bilim alanında yapılan birçok deney duymusunuzdur. Bunların çou büyük baarılara imza atsa da, bazıları da sıradıı nitelikleriyle akıllardan silinmedi. Peki bunlardan en çok ilginizi çekenler hangileriydi, hiç düündünüz mü

BBC Focus dergisi, iki balı köpekten, beyin yıkama faaliyetlerine, zeka gelitiren apkadan biyolojik beyinli robota kadar birçok sıradıı ve ilginç çalımanın yer aldıı ve duyunca aıracaınız 5 deneyi bir araya getirdi:

1. Kafa nakli: 1954 yılında Vladimir Demikhov, bir köpek yavrusunun baını, ön ayaklarıyla birlikte bir Alman Kurt köpeine naklederek çift balı köpek elde etti. Her iki ba da ayrı ayrı süt içebiliyordu. Köpekler bir aydan az yaadı. Demikhov, 15 yıl içinde ameliyatla 20 tane çift balı köpek yaptı. Cerrahın deneyinden esinlenen Amerikalı cerrah Robert White, bir maymunun baını baka bir maymuna nakletti. Cerrahi komplikasyonlar nedeniyle maymun 1 gün yaadı.

2. Zihin kontrolü: 1953 yılından 1960ların sonuna kadar CIA, MK-ULTRA kod ismiyle bir program yürüttü. 150 alt projenin detayları bilinmiyor. Bir belge bunların beyin yıkama faaliyetleri olduundan bahsediyordu. Siviller üzerinde de deneyler yapan CIA, durumdan habersiz denekler üzerinde radyasyon, elektrik oku, elektrot yerletirme, mikro dalga, ultrason ve geni kapsamlı ilaç testleri uyguladılar.

3. Vücut dıı uyarım: Cenevre niversitesi Hastanesi uzmanlarından Nörolog Olaf Blanke ve ekibi, bir hasta üzerinde yaptıkları deneyde, hastanın vücut dıı deneyim yaamasını saladılar. Hastanın beynini elektrotlarla uyardıklarını belirten bilim adamları, bu uyarma sonucunda hastanın, yatakta yatan kendi vücuduna yukarıdan baktıını hissettiini kaydettiler. Doktorlar uyarının iddetini artırınca, hastanın kollarının kısaldıını belirttiini söylediler.

4. Beyindeki mıknatıslar: Allan Snyder, insanın matematiksel ve sanatsal yeteneklerini artıran apka gelitirdi. apkadaki mıknatısların meydana getirdii manyetik dalgalar, beyindeki yetenek merkezlerini uyarıyor. Ancak, apkanın etkisi kalıcı deil. Michael Persingerin gelitirdii, God Helmet isimli balıkta ise mıknatıslar kullanılıyor ve insanlara ölüm sırasında manevi huzuru yaatacaı belirtiliyordu, ancak deney baarısız oldu.

5. Biyolojik beyinli robot: İngilteredeki Reading niversitesinden Kevin Warwick bakanlıındaki ekip, Gordon adı verilen robotun beyninin fareden alınan sinir hücrelerinden meydana getirildiini söyledi. Warwick, robotu odanın içinde dolaması ve duvarlara çarpmaması için tasarladı. Robotun uyum yetenei, yapay hafızasından gelmiyor. Robotun beyninde, 60 kadar elektrottan oluan bir düzenee balı 50 bin ile 100 bin nöron içeriyor. Bunlar fare hücrelerinden mekanik motorlara sinyaller gönderiyor.
Kaynak:nedendir.com