İnsanın kendi kendisini yok etmek için ürettii canavar bir silah.

Beyaz fosfor, fosfor elementinin bir alotropudur. Duman kamuflajı ve hedef tayininde ve aynı zamanda da bir yangın silahı olarak askeri alanda yaygın kullanım tarzları bulmutur. Kısaca WP, veya white phos, veya tanımının baharflerinden yola çıkarak, Willie Pete olarak adlandırıldıı olmaktadır. Bu makalede öncelikle yangın silahı olarak kullanımı ele alınacaktır.
İnsanlar üzerinde etkileri

fosfor-baombasi2

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi cierlerde ani yaralar olumasına ve teneffüs eden kiinin havasızlıktan boulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aamada insan vücudu içten dıa doru yanmaktadır. ou kez, beyaz fosforla yanan kiinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoraflar, kemiklerine kadar yanmı, ancak elbiseleri pürüzsüz kurbanlar bulunduunu ortaya koymutur. Yanma reaksiyonu bir kez baladıında durdurulamamaktadır. Nihai etki, napalm bombası nın aynısı, hatta daha kötüsüdür.

fosforbombasi

Uluslararası sava konvansiyonlarına göre beyaz fosforun konumu

ABD kaynaklarının vurguladıkları bir husus beyaz fosfor kullanımının uluslararası askeri anlamalara aykırı olmadııdır. Gerçekten de bu madde herhangi bir anlama çerçevesinde özel olarak yasaklanmamıtır. Beyaz fosforlu silahların kimyasal silah sayılıp sayılamayacaı ve bu nedenler Nisan 1997 tarihli Kimyasal Silahlar Konvansiyonu (CWC) çerçevesinde yasaklanmı kabul edilip edilmemesi üzerinde bir tartıma sürmektedir. Bu çerçevede, beyaz fosforu konu eden ABD askeri literatürünün ısrarla bu metalden söz etmeleri ilginçtir;zira fosfor metal deildir. CWC Konvansiyonunun uygulanmasının takibi Kimyasal Silahlar Yasaı Kurumu tarafından salanmaktadır. Kurumun sözcüsü Peter Kaiser beyaz fosforun aydınlatma amaçlı kullanımına yasak getirilmediini; ancak bu maddenin toksik özelliklerinin silah olarak kullanımının yasak olduunu belirtmektedir. Ancak silah olarak kullanılsa dahi, beyaz fosforun toksik özelliklerinden ziyade, hava ile karımasından ortaya çıkan reaksiyonun yarattıı yakıcı etkinin tehlikeli olduu gerekçesi öne sürülerek, kimyasal silah tanımına girmedii argümanı ortaya konulabilir.
fosfor-bombasi3
Bu durumda, yangın silahı olarak beyaz fosfor, 1980 Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu kapsamına girmektedir. Bu konvansiyon yangın silahlarının sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin youn olarak bulunduu yerlerde kullanılmasını yasaklamaktadır. ABD bu konvansiyona taraf olmakla birlikte, yangın silahlarını içeren III. protokolü imzalamamıtır.

wikipedia

Kaynak:uzmanportal.com