beslenme

BESLENME NERİLERİ
Yaz aylarında az az ve sık aralıklarla besin tüketilmesi gerekir. Bol su içilmeli, bol sebze ve meyve tüketilmelidir. En güçlü nemlendirici sudur. Su, cildiniz için de en etkili nemlendiricidir. Bu yüzden su içme alıkanlıı edinerek, günde en az iki litre su tüketmelisiniz. Alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmalı. Tatlı olarak daha çok sütlü ve meyveli tatlılar tüketilmelidir.

Giysiler: İnce, pamuklu kumalar, tiörtler ve suni ipekten yapılmı ürünler ııı daha fazla geçirir. Bu giysiler giyilmeden önce güne koruyucular kullanılmalıdır. Vücudunuzu mümkün olduu kadar çok örtebilen bol ve açık renkli, uzun kollu tiört, pantolon ve elbiseleri tercih edin. Güne ıınlarının yüzde 99-100ünü engelleyebilen ultroviyole koruyuculu güne gözlüklerini kullanın. ünkü bu tür güne gözlükleri katarakta ve gözde hasara neden olan zararlı ıınları azaltır. Güne gözlüü alırken etiketini mutlaka okuyun.

Zaman: Sabah 11 öleden sonra 16 arası günee çıkılmamalıdır. Gölgede durmak güneten korunmanın en iyi yoludur.

Güne koruyucular: Kolay uygulanmalı, uzun süre etkinliini devam ettirmeli, UvA ve UvB’ ye karı korumalı, yan etki riski az olmalıdır. Güne koruyucunun etkisini gösterebilmesi için günee çıkmadan 30-60 dk. önce sürülmelidir. 2-3 Saatte bir tekrarlamalıdır. Terleme, yıkanma, yüzme sonrasında yenilemek gerekir.

Güneten korunmayı sadece tatilde günelenirken deil, yaz ve kı aylarında da günlük alıkanlık haline getirmeli ve özellikle çocuklarımıza da öretmeliyiz. Salıklı beslenme gibi tüm yaam boyunca uygulanılacak bir kural olarak hayatımıza yerletirmeliyiz.