Journal of Food Science dergisinde yayımlanan bir çalımaya göre, rafta altı aydan uzun kalan yeil çayın anti-oksidan kapasitesi yaklaık yüzde 32 oranında azalıyor. ‘Kateinler’ olarak bilinen bu anti-oksidanların, kanser türlerindeki riski azaltıcı etkileri var.

ay, oksijen ve ııa duyarlıdır, arap gibi yıllarla daha da iyi hale gelmez. ayınızı, hava geçirmez paketlerde ya da konserve kutularda satın alın, mutlaka hava geçirmediinden emin olun. Kullandıktan sonra çayınızı opak (ıık geçirmez) kavanozlarda ve serin bir alanda muhafaza edin.

Yeil çay, siyah çaya oranla ısıya karı daha hassastır bu nedenle azı kapalı olan kavanozunuzu buzdolabında saklarsanız yaprakları daha uzun süre taze ve salıklı kalacaktır.

Besinleri nasıl saklamalıyız
Domates ve ürünleri

alımalar gösteriyor ki, buzdolabında üç aydan daha uzun süre duran konserve domates salçalarındaki likopen oranı (kutu açılmamı olmasına ramen) yüzde 50 azalıyor. İspanyada konuyla ilgili çalımalar yürüten aratırmacılar, geçen zamana balı olarak ketçapta bulunan likopen miktarında da azalmalar yaandıını buldu. eitli kanser türleri, kalp hastalıkları ve hatta kemiklerin kuvvetlenmesi için oldukça güçlü bir anti-oksidan olan likopenin bu ekilde kayba uraması oldukça üzücü.

nceden yapılmı domates sosları yerine kendi sosunuzu hazırlayıp kaybı daha aza indirebilirsiniz. Püre yerine domatesi tam veya küp eklinde kesilmi olarak saklamak lipokeni daha iyi korumanızı salar. Eer ketçap buzdolabınızda uzun süre duruyorsa küçük boylarını satın alın. Taze ielerde her zaman daha fazla likopen bulunur, bu nedenle üretim tarihini kontrol etmeyi unutmayın.

Patatesi kaıt torbada saklayın

Hollandadaki aratırmaya göre, depolamanın üzerinden sekiz ay geçtikten sonra en iyi saklama koullarında bile (kuru, serin ve karanlık) papateste bulunan C vitamini oranı yüzde 40 azalıyor. Bu nedenle patatesleri uzun süre kilerde saklamayın. Eer marketlerden paketlenmi olarak alıyorsanız etiketlere bakarak en taze olanını tercih edin.

Pazardan ya da manavdan alıyorsanız ufak olanları seçmenizi öneririm. Fazla miktarlarda almak yerine 1-2 hafta içinde tüketeceiniz kadar almak da iyi bir yöntemdir. Ayrıca patatesleri plastik torbalarda saklamak yerine kaıt torbalarda saklamak daha uygun olur çünkü kaıt fazla ııı ve oksijeni dıarıda tutar.

Zeytinyaı ısıya duyarlı

ielenmi zeytinyaının altı ay saklanması anti-oksidan aktivitesini yüzde 40 oranında azaltıyor. Zeytinyaı ienizi, yemek piirdiiniz ocaın yanında bekletmeyin veya oksijen, ıık ve ısı hassasiyetine karı kapaını uzun süre açık bırakmayın. Eer zeytinyaını yemeklerinizde sıklıkla kullanmıyorsanız satın alırken küçük boylarını seçmenizi öneririm.

Reçeller buzdolabına

Arkansas niversitesinde yapılan bir çalımaya göre oda sıcaklıında iki aydan uzun süre bekletilen böürtlen reçelinde bulunan antosiyanin oranı yüzde 23 azalıyor. Karanlık bir yerde altı aydan daha uzun süre saklanan çilek reçelindeki flavanoidlerde yüzde 12 kayıp yaanıyor. Antosiyaninlerin, inflamasyon azaltıcı ve anti-oksidan özellikleri var.

Reçellerinizi buzdolabında saklamak, açmadan önce yüzde 15 daha fazla antosiyanin ve anti-aging özelliklerinden yararlanmanızı salar. eker içermeyen reçelleri tercih etmeye özen gösterin. Bu reçellerin daha fazla antosiyanin içerdii biliniyor.

Baharatlar için cam kavanoz

inde yapılan bir çalımada, dokuz ay boyunca saklanan kırmızı biberdeki kapsaisin azaldı. Genel olarak baharatlar satın alınırken canlı renkte olmalıdır çünkü olgun ve mat renkte olanların lezzet, besin öesi deerleri daha düüktür. Eer bulabiliyorsanız (poetler ya da plastikler yerine) cam kavanozda satılanları tercih etmenizi öneririm ya da bitkileri kurutup kendiniz öütebilirsiniz. Bir çok baharat özellikle çekilmemi karabiber taneleri salık açısından daha etkilidir ve lezzetini uzun süre korur çünkü öütülmedii için taneler ıık, hava geçirmez. Baharatlarınızı direkt ıık altında ve ocaınızın yanında muhafaza etmeyiniz.