Listede yer alan besinler birlikte tüketildii zaman etkileri artıyor.

Bazı yiyeceklerin birlikte yenildiklerinde birbirlerinin besleyici özelliini artırdıı belirtildi. Amerikan haber sitesi Daily Beast yapılan aratırmalar ve uzmanların tavsiyelerinden yola çıkarak, birlikte yenilmesi gereken gıdaları öyle sıraladı:

1 Ispanak-pancar: Ispanakta bulunan demir; pancar, biber gibi yiyeceklerdeki C vitaminiyle birletiinde baırsaklarda daha iyi emiliyor.

2 Domates-zeytinyaı: Domateste bulunan ve kalp-damar hastalıklarıyla bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltan likopen maddesi, yada çözülüyor.

3 Biftek-havuç: Havuçtaki A vitamini, bir protein eliinde daha iyi emiliyor.

4 Yeil çay-limon: Yeil çay limonla içildiinde, antioksidanların etkisi 13 kat artıyor.

5 Sarımsak-balık: Kolesterolü düüren balık yaı ile kalbi koruyan sarımsak bir araya gelince enfeksiyon giderici etki gösteriyor.

6 Kırmızı et-biberiye: Ette bulunan ve yalanma etkilerine yol açan serbest radikaller, biberiyedeki asitlerle birleince etkisiz hale geliyor.

7 Portakal suyu-yulaf ezmesi: Her ikisi de kalp krizini önlemeye ve damar tıkanıklıını önlemeye yardımcı olurken, bir araya geldiklerinde bu etkileri iki katına çıkıyor.

8 Elma-kırmızı arap: Antioksidan özelliiyle kansere karı koruyucu flavonoidler içeren elma ve kırmızı arap birlikte tüketildiinde kanın pıhtılamasını önleyip kalp-damar sistemini koruyor.

9 Yabanmersini-üzüm: Her ikisi de antioksidan deposu olan bu meyveler birlikte yenildiinde bu özellikleri daha da güçleniyor.

10 Sert kabuklu yemiler-çekirdekler-kurutulmu meyveler: Protein açısından güçlü olan bu yiyecekler birlikte tüketildiinde sindirimi kolaylatırıyor.
Kaynak:habervitrini.com