Denizli Devlet Hastanesi Fizyoterapi Uzmanı ule imek, aırlıı 55 ile 76 kilogram arasındaki kiilerin yumuak veya orta sert, 77 kilogram ve üstünde olanlarınsa sert yatak tercih ederek bel arılarından kurtulabileceini söyledi.
imek, yaptıı açıklamada insanların yüzde 80′inin hayatının bir döneminde bel arısı çektiini belirterek, genellikle 20′li ve 50′li yalarda sık görüldüünü bildirdi. Bel arısına yol açan faktörler arasında zorlama, kas spazmı, sinir sıkıması, faset eklem problemleri ve bel omuru rahatsızlıkları bulunduunu aktaran imek, bel arısı çekenlerin sadece yüzde 40′ında fıtık olduunu, onların da sadece yüzde 2′si için ameliyat gerektiini kaydetti.
Uygun olmayan kaldırma ve taıma, aırı kuvvet harcama, yetersiz kaldırma hazırlıı, uygunsuz postür ve vücut mekanii, fiziki kondüsyon azlıı, stres ve günlük hareketlerin fıtıa neden olduunu anlatan imek, “Tekrarlı zorlamalardan kaçınmak için günlük faaliyetler sırasında belimizi korumalıyız.” dedi.

Günlük yaantıda doru ve yanlı vücut kullanımlarını uygulamalı olarak anlatan fizyoterapist imek, bir nesneyi kaldırmadan önce köesinden tutarak aırlıını kontrol etme, kaldırmaya balarken ba ve omuzları dik tutmak, dizler veya kalçadan çömelerek eilmek, beli kıvırmamak, ayakları dıa doru çevirmek, yük kaldırıldıktan sonra olabildiince gövdeye yakın tutmak ve bel seviyesinin üzerine çıkarmamak, kaldırmaya balarken karın kaslarını kasmak, vücut aırlıı ayakların önüne gelecek ekilde odaklamak, bacak kaslarını kullanarak ayaa kalkmak, yava ve yumuak hareket etmek, küçük adımlarla yürümek, indirirken de bacak kaslarının kuvvetini kullanarak dizleri büküp yava hareket etmek gerektiini söyledi.

ule imek, bel arılarının önlenmesi için ayrıca unları tavsiye etti: “İinize uygun bir vücut yapısına ve performansa sahip olmalısınız. Egzersiz yaparak, bel kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Yeteri kadar dinlenme arası vermelisiniz. Ani ve hızlı hareketlerden kaçınmalısınız. Ayakta dururken vücut aırlıınızı her iki ayaınıza eit aktarmaya çalımalısınız. Araba koltuunun vücut yapınıza uygun olmasına özen göstermelisiniz. Uzun süreli oturmak zorunda kaldıınızda, mutlaka bel çukurunuzu bir yastık veya ruloyla destekleyin. Günlük yaam faaliyetleri sırasında uygun taıma, uygun oturma, uygun ayakta durma ve uygun yatı prensiplerine dikkat edin. Her saat baı mutlaka birkaç dakika yürüyü yapın. Vücut yapınıza uygun yatak seçin. Yataın boyu, sırtüstü yatıldıında kiininkinden en az 20 santimetre daha uzun olmalı.”

Cihan