Beendili Kebap

Malzemeler:

600 gr Kuzu kubaı
110 gr margarin
100 gr Soan
1 çorba kaıı Domates salçası
1 tatlı kaıı Tuz
Baharat çeitleri
2.5 bardak Su
1 Kg Patlıcan
80 gr Un
1 lt Süt
80 gr Kaer peyniri rendesi
1/2 adet Limon

Hazırlanıı:

n hazırlık olarak soanı ayıklayıp, küçük küpler halinde dorayın. Yaı, orta boy bir tencerede, orta atete eritin. Ya kızmaya balayınca kubaı doranmı kuzu etini ilave edin. Atei açın. Etleri bir kevgirle ara sıra karıtırarak, 5-6 dakika, pembeleinceye kadar sote edin. Soanı tenceredeki etlere ilave edin. Yine ara sıra karıtırarak, birkaç dakika daha piirin. Salçayı katın. Ara sıra karıtırmaya devam ederek, birkaç dakika da salçayı kavurun. Tuzunu serpin. Baharat torbasını ilave edin. Atei kısın. Tencerenin üzerine bir tas kapayın, 1 bardak sıcak suyu, tasın kenarından dökün. Tencerenin kapaını sıkıca örtün. Kebabı aır atete 8-10 dakika piirin.

Tenceredeki malzeme suyunu çekince, kalan 1 1/2 bardak sıcak suyu koyup, yine aır atete, yaklaık 20 dakika, etler yumuayıncaya kadar piirin. Bu süre içinde, ara sıra tencerenin kapaını açıp, etlerin piip pimediini kontrol edin. Gerekirse piirme süresini uzatın. Bu arada kebap suyunu çekerse, bir miktar sıcak su ilave edebilirsiniz.

Kebabın, tencereyi ateten aldıınızda, yaklaık 1 bardak salçası olmalıdır. Kebap pierken bir yandan beendiyi hazırlayın. Bunun için büyükçe bir tencerenin içine 1/2 limonun suyunu sıkın, 1 tatlı kaıı tuz ilave edin. Patlıcanları tercihan kömür ateinde, bu mümkün deilse kızgın yada ya da fırında, gerektiinde alt üst ederek, yumuayıp yer yer su sızdırmcaya kadar piirin. Saplarından kesip, tuz ve limonun bulunduu tencereye koyun. zerlerini örtecek kadar su ilave edip, soumaya bırakın. Soumu patlıcanların kabuklarını keskin bir bıçakla soyup, atın. Patlıcanların etli kısımlarını bir baka kaba aktarın.

Sütü bir taım kaynatıp, bir kenara alın. Yaın kalan 80 gramını orta boy bir tencerede, orta atete ısıtın. Ya kızmaya balayınca ununu ilave edin. Meyaneyi, tahta bir kaıkla sık sık karıtırarak piirin. Un sararmaya balayınca birkaç dakika daha piirip, tencereyi ateten alın. Bir kenarda ılınmaya bırakın. Meyane ılınınca tencereyi tekrar orta atee oturtun. Sıcak sütü, tahta bir spatulayla sürekli karıtırarak, azar azar meyaneye yedirin. ok aır atete 10 dakika piirin. Patlıcanları iyice sıkıp, çok ince kıyın. Patlıcanları ate üzerindeki meyaneye ilave edin. Yumurta teliyle karıtırarak 5-6 dakika daha piirin. Kaer peyniri rendesini ilave edin. Karıtırın. Beendiyi ateten alın.

AFİYET OLSUN.