esneme
Akıl almaz keifler ve bulular yapan insanolunun hâlâ çözemedii bir gizem var: Bedenimiz. Her gün gözlemlediimiz eylerin nedenini günümüzün bilimi dahi bilmiyor. İte vücudumuzun basit ama çözümlenememi 6 sırrı.

1) Esnemek
Aratırmacılar esnemeye dair u iki soruya cevap getirememilerdir. Birincisi esnemenin bir yararı var mı ünkü esnemesek de yaayabiliriz. İkincisi esneyen birini gördüümüzde neden biz de esneriz Bilimin yetersiz cevabı: Esneriz çünkü böylece beyin sıcaklıımız normale düer. Yapılan deneylerde balarına buz torbası konulmu insanların daha esnedii gözlemlenmitir. İkinci sorunun cevabı ise kısaca alıkanlık denebilir. Esnemenin bulaıcı olması ilkel bir içgüdüdür, eskiden bunun sayesinde herkes aynı anda uyuyabilirdi.

tra

2) Ergenlik
Yeryüzünde bu dönemi böylesine tuhaf bir ekilde yaayan tek canlı insandır. Ve biz ergenlik döneminde yaanılan gerginliin neden kaynaklandıını bilmiyoruz.

Bilimin yetersiz cevabı: Neslin devamı için her bireyin böyle acılı bir süreçten geçmesi gerekli.

hap

3) Plasebo Etkisi
Karnımız arıdıında ya da baka bir salık sorunumuz için hap alırız. Ve sırf iyi geldiini düündüümüzden dolayı bu haplar ie yarar. Kendimizi kandırarak iyiletirebiliyoruz. Peki nasıl

Bilimin yetersiz cevabı: Birçok vakada plasebo etkisi yöntemiyle iyileen hastalar olmutur. Uruna milyonlar harcanılan tedaviler gereksiz bile olabilir.

rüya

4) Rüya Görmek
Biz ne kadar onları yorumlayıp anlamlandırmaya çalısak da, rüyaların sebebi hâlâ meçhul.

Bilimin yetersiz cevabı: Beyin rüyalar yardımıyla gerekli bilgileri düzenleyip gereksiz olanlardan kurtulur.

kızarmak

5) Kızarmak
Genel düünceye göre yalan söylediimizde ya da savunmasız kaldıımızda yanaklarımız kızarır. Peki bu ne kadar doru

Bilmin yetersiz cevabı: Güçsüz olan insanların güçlü olanları memnun etmek ya da onlara itaat ettiklerini göstermek için kızardıı iddia ediliyor.

kıl

6) Kıl
Bir maymun gördüümüzde gözümüze ilk ne kadar kıllı olduu takılır. Ama maymunların genital bölgelerinde hiç kıl yoktur. Bizdeyse durum oldukça farklı.Acaba genital bölgelerimizde neden kıl var

Bilimin yetersiz cevabı: Genital bölgedeki tüylenme korunma ve vücut sıcaklıı için önemlidir. Dahası bir cins tüylenme yoluyla dier cins için daha çekici hala gelir.