Bebeklerin tırnakları nasıl ve ne vakit kesilmeli

Bebeklerin bilhassa ilk haftalarda uzayan ve keskin olan tırnaklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk haftalarda hızla uzayan tırnaklar, tedbir alınmazsa bebek kendi yüzünü ve vücudunu tırnaklarıyla çizebilir ve zarar verebilir. Bu dönemlerde tırnakları uzadıkça kesmek ve bebeinize eldiven giydirmek en ideal tedbir olacaktır.

Bebeinizin tırnaklarını keserken nelere dikkat etmelisiniz.

Tırnakların çabuk uzamaması için çok kısa kesmek sakıncalıdır. ok kısa kesilen tırnaklar diplerinde enfeksiyona veya kanamaya sebeb olabilir.
Bebeinizin tırnaklarını çocuklar için üretilen ufak çıt çıt makaslarla kesebilirsiniz,  ayet normal tırnak makası kullanmak diliyorsanız olasıysa uçları sivri olmayanları tercih ediniz.
Tırnakların kesilmesi ilemini genellikle bebein banyosundan sonra yapabilirsiniz, hem bebeiniz banyo sonrası rahatlamı ve sakinlemi olur, hemde bebeinizin yumuayan tırnaklar daha rahat kesilecektir.
Bebinizin tırnaklarını uyuduu zamanlardada kesebilirsiniz.
Genellikle 1 yaını geçen çocuklar tırnaklarını kestirmek istemeyeceklerdir, tırnaklarını vücutlarının bir parçası olarak göreceklerdir. Tırnak kesme ilemini bilhassa uyurken yapmanız sizi bu sorunlardan kurtaracaktır.
Tırnak kesme ilemini iki güne yayarak bir elinin tırnaklarını bir gün, dierininkini ikinci gün kesebilirsiniz.