Tüm anne babaların ortak dilei masraflı ve vakit alıcı bebek bezinden biran önce kurtulmaktır. Ancak bütün anne babalarda bebein bu alıkanlıı kazanmasıyla ilgili korkuları vardır. Bir de arkadalarınızın ve dier annelerin ” hala siz bezmi kullanıyorsunuz, bizim çocuk çoktan tuvalete alıtı” gibi sözleri moral bozucu olabilir. ocuunuzun yaklaık 18 ay ve 2 ya arasında olmasıyla birlikte, rahat rahat yürüyüp konuan ve sizin ne dediinizi anlayan döneminde tuvalet eitimine balayabilirsiniz. ayet çocuunuz daha rahat bir biçimde yürüyemiyor ve konuamıyorsa daha erken demektir. Daha erken yalarında tuvalet sorununu çözmek çok ho olmasına karın ayet bu dönem ilerki yalara kaymı ve gecikmie tela etmeyin kesinlikle bu alıkanlık kazanılacaktır. ocuktan çocua tuvale talıkanlıı deiiklik gösterecektir. Tuvalet alıkanlıını kazanmak için rahatça çıplak dolaabilecei, altının rahat açık bırakabilinecei yaz ayları düünülür, fakat yinede kı aylarında dahi bu alıkanlıı kazandırabilirsiniz.

İlk olarak gündüz tuvalet eitimi ile ie balamanız gerekmektedir, tıpkı anda gece içerisinde tuvalet alıkanlıını getiremezsiniz. Bir lazımlık veya tuvalet adaptörü alarak ilk adımı atabilirsiniz, ilk balarda lazımlık kullanabilir sonrasında tuvalet adaptörü ile devam edebilirsiniz. Lazımlık yerine tuvalet adaptörü daha hijyenik olacak ve sizde lazımlıı temizlemek zorunda kalmayacaksınız. Kesinlikle lazımlıın veya adaptörün kullanılacaı yerin tuvalet olduunu anlatmanız gerekmektedir, evin odalarını kullanarak tuvalet eitimi vermek doru olmaz. Genellikle çocuunuzun altını kirlettii zamanlara dikkat edin ayet bu saatle rutine oturmusa ve ne vakit tuvaletini yapacaını anladıınızda ona tuvaleti kullanması gerektiini anlatın. ocuunuzu hiç bir vakit bu i için zorlamayın, çünkü çok daha zor bir durum oluur ve tepki gösterir. ocuk tuvale eitimine çok çabuk alıamıyabilir, lütfen sabırlı olunuz ve sakın derhal pes etmeyiniz.
Bazı çocuklar lazımlıktan korkarlar ve hatta ilk tuvaletlerini yaptıktan sonra vücutlarında bir parçanın çıkmasını ve onu görmekten korkarlar ve bir müddet bu ilem için direnirler. ocuunuza tuvalet yapmanın herkez için lazım ve doal olduunu anlatın. Hekesin bu ilemi yaptıını ona anlatın. Tuvaletin sifonuna basmak çocuklar için elencelidir, tuvaletini yaptıtan sonra sifonu ona çektirebilirsiniz. Houna gidecek bir kitap veya oyuncaı, tuvalete oturmasını salamak için kullanabilirsiniz. Tuvalet ilemi bittikten sonra kesinlikle çocuunuzun ellerini yıkamayı ve temizlemeye itina gösterin.

Yava yava bez kullanımını azaltıp,( bu arada alıtırma külotlarıda kullanabilirsiniz ) ona bezini balamadıınızı ve tuvaleti gelince söyleyip, tuvalete yapması gerektiini anlatın. Bu arada sıkça kazalara hazırlıklı olun ve sakın tepki göstermeyin, sabırla ne yapması gerektiini anlatın. Hiç bir vakit onu utandırmayın, “yinemi altına yaptın”, “ne kadar pis çocuksun” gibi söylemlerde sakın bulunmayın. Tuvalet eitimine baladıktan sonra geri adım atmayın ve kararlılıkla devam edin. Gündüz bu alıkanlıı kazanmasıyla birlikte gündüz uykularından itibaren geceleride tuvalet eitimine balayabilirsiniz.

Alıılmı ve kazanılmı olan tuvalet alıkanlıı vakit içersinde deiiklik gösterip bozulabilir, sakın paniklemeyin baa dönmüyorsunuz. Bu dengeyi bozan bir sebep veya bir tepki olabilir. Buna sebep yeni bir bakıcı, yuvaya balamak veya bir tartıma bile olabilir. Kesinlikle zaman geçtikçe dü zene girecektir, yeterki siz nedenini aratırın ve sakinlikle çözmeye çalıın.

Bir kaç pratik tavsiye ;

Tuvalet eitiminde yapılması gerekenler.

İlk olarak bez kullanımına son vermek gerekmektedir. Alıtırma külotları denen dıı naylon içi pamuklu bezden yapılmı olanlarını kullanabilirsiniz.

ocuunuzun ne zamanlar tuvalet yaptıına dikkat edin ve bunu göz önünde bulundurarak ona tuvalet yapmasını teklif edin.  Sıkça olabilecek kazalar sonucunda sakın ona kızmayın, hoça haber vermesinin gerektiini anlatın.
Artık bez ile dolamadıını ve altına yapmaması gerektiini, tuvaleti geldiinde herkesin yaptıı gibi onunda tuvaletini yapması gerektiini ve bunu size haber vermesini söyleyin.
Sıcaklık durumunu göz önünde bulundurarak altını açık bırakabilir ve bezinin olmadıını hissettirebilirsiniz.  ayet altı açık deilsede kolay bir biçimde altını açıp tuvaletini derhal yapmasını salayabileceiniz biçimde giydirin.
Tuvalete oturması için veya derhal kalkmaması için oyalanacaı bir kitap veya houna giden bir oyuncak verebilirsiniz. Tuvalet yapmayı elenceli hale getirebilir, örnein sifonu çekmesine izin verebilir ve böylece tuvalete oturma isteini arttırabilirsiniz.
ocuunuza hijyen’in önemini anlatın ve tuvaleti kullanmasının doru olduunu anlatın, her tuvalet sonrasında el yıkama alıkanlıını imdiden kazandırın.
ocuunuzun bakıcısının ve onunla ilgilenen dier aile büyüklerinin tıpkı tutarlılıı ve ilgiyi göstermesini salayın.

Tuvalet eitimi sırasında yapılmaması gerekenler ,

ocuunuzun bu alıkanlıı çok kısa sürede kazanmasını beklemeyin, sabırlı ve sakince onu tevik etmeye devam edin.
Sakın çok ısrarcı ve sabırsız olmayın ve çocuunuzla bu konuda dalga geçmek veya baka çocuklarla kıyaslamak gibi hatalara dümeyin.  Mutlaka baırmak, kızmak veya cezalandırmak gibi yöntemlere bavurmayın.
Karınızdakinin çocuunuz olduunu, ufak ve sizin kadar çabuk anlayacak kapasitede olmadıını ve onun duygularını düünün,  her konuda kendinizi onun yerine koyun, böylece daha sabırlı ve anlayılı olabilirsiniz.
Tuvalete çok çıkmaması için sakın sıvı tüketimini azaltmayın, çocuunuzun metabolizmasını etkileyecek bir kusur yapmı olursunuz.
Sakın pes etmeyin, alıkanlıı kazanması ne kadar uzun sürerse sürsün geri adım atmayın. ayet bezden vazgeçiyorsanız ara sıra bile olsa tekrar bez balamayın.