Banyo, bebein salıklı bir cilde sahip olması kadar, anne ile bebek arasında sevgi ve iletiim balarının kuvvetlenmesi açısından da mühimdir. Banyo için tamamen soyulması, bütün vücudunun çıplak olarak suyla teması, yıkama, kurulama ve giydirme sırasındaki anne ile temas hem fiziksel hemde ruhsal açıdan masaj gibidir. Bebek banyodan sonra rahatlar ve daha iyi uyur.  Anne için de bebeiyle temas etmi olması ve onunla birlikte birey yapması bir rahatlama ve doyum temin eder.

Banyo bebek aç iken yaptırılmalı ve vakti uyku saati öncesine denk getirilmelidir.
Yıkamaya balamadan önce ihtiyaç duyabileceiniz her eyi elinizin altında hazır bulundurun.
Banyo suyunun ideal sıcaklıkta olduundan emin olmak için dirseinizle suyun sıcaklıını kontrol edin.
Küvet bel hizanızda olsun. Böylece hem bebee daha iyi hakim olursunuz, hemde bel salıınızı korurusunuz.
Mevsime, bebein ayına ve evin ısıl durmuna göre gerekirse banyo yaptıracaınız odanın ısısını ek ısıtıcılarla ideal dereceye arttırın.
Mümkünse bebekler için özel üretilmi 5.5 ph’lı veya nötr sabun ve gözleri yakmayan ampuan kullanın.
Bebekler 2-3 günlükten balayarak istenirse hergün yıkanabilirler.  artlara göre haftada 2-3 kez yapılması da yeterlidir.
Göbek kordonu dümemi ve yeni dümü bebekler hiç çekinmeden yıkanabilirler.  Sadece banyo öncesi ve kurulandıktan sonra göbekleri antiseptik bir solüsyonla ( batticon, biocadin, poviod vb ) hoça temizlenmelidir.
Vücudunu yıkarken; bebei kolunuzla omzu ve boynunu destekleyerek, bir elinizle koltuk altından dier elinizle ya kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın ve banyo küveti içerisindeki suya, önce ayak ve bacaklarını daldırarak yavaça bütün vücudunu baı dıarıda kalacak gibi sokun.
Banyo sırasında bebein kulaına su kaçmasının hiçbir zararı yoktur.  Hatta kulak salgılarının ıslanıp yumuamasını ve daha rahat atılmasını temin eder, tıkaç olumasını önler. Lütfen kulaına su kaçmasın diye kulaklarını tıkamaya çalııp banyo iini zorlatırmayın.
Banyo sonrası bütün vücudunu ve cilt boumlarını pamuklu havlu ile, yumuak hareketlerle kurulayın.  Kulaını kurulamak için yalnızca dıtan havlu, tülbent veya bir parça pamuk kullanın. Mutlaka kulak yoluna pamuklu çubuklar uygulamayın, emmeyin.
Cildi kuru ise dilerseniz bebe yaı ile vücudunu yalayabilirsiniz.

Kaynak: ocuk Salıı ve Hastalıkları Uzmanı dr. H. Bülent avuolu