Gözyaı vücudun salgıladıı basit bir sıvı deildir. Bebeinizin göz yaarması fazla oluyorsa dikkate alınmalıdır.

Her hareketini ve vücudundaki her deiimi dikkatle incelediiniz bebeinizin gözleri sürekli sulanıyorsa bu pek çok rahatsızlıın iareti olabilir. Op. Dr. Mustafa Temel, bebeklerde göz yaarmasının nedenlerini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Gözyaı basit bir sıvı, su deildir. Genel olarak üç tabakadan oluur ve içerisinde gözü koruyan birçok madde bulunur. Uyanık olduumuz sürece gözyaı üretimi devam eder. ünkü gözyaı kornea tabakamız için hayati derecede önemlidir.

Gözyaı akmaması ne gibi salık sorunlarına neden olur

Gözyaı sistemi ile ilgili olarak pek çok hastalık mevcuttur. Bunlardan birisi de bebeklerde alt gözyaı kanalının kapalı olmasıdır. Bu hastalıkta bu kanalın buruna açıldıı ucundaki kapakçıın doumda açılmaması söz konusudur. Kanaldan buruna geçemeyen gözyaı önce gözyaı kesesinde birikir, sonra da göz kapaklarından dıarıya akarak sulanmaya yol açar. Ayrıca, bir süre sonra da özellikle gözyaı kesesi enfekte olarak çapaklanma ortaya çıkar. Hatta bazen bu enfeksiyon o kadar güçlü olabilir ki göz çevresine, baa ve hatta vücuda bile yayılabilir.

Nasıl tedavi edilebilir

Alt gözyaı kanalı ucunu örten kapakçık aslında çok ince ve narindir. Doumda kapalı olsa da bazen birkaç hafta veya ay içinde kendiliinden açılabilir. Ancak birçok bebekte tedavi ihtiyacı oluabilir. Tedavide tıkanıklık için genellikle masaj yapılır. Gözyaı kesesi üzerine günde en az üç kez 5-10 kez uygun ekilde basarak yapılacak masaj hastaların büyük çounluunda sorunu çözmeye yeterlidir. Eer etkili masaja ramen açılmıyorsa sondalama dediimiz bir ilemi yapmak gerekir. Bu ilemde cerrahi bıçak, lazer gibi aletler kullanılmaz. zel, ince sondalarla kapakçık kolayca açılır. Pek çok vakada kolayca ve bir kerede açılır. Tabii söz konusu olan bebek olduu için ilemi yapabilmek için narkoz gerekir. Ancak bu narkoz yüzeysel ve kısa sürelidir. Ayrıca, narkoz için ilem öncesi 4-6 saat ve ilem sonrası 2-3 saat açlık gerekir.

İlaç kullanımı ne zaman gereklidir

Masaj ve sondalama dıında bazen antibiyotikli damla ve seyrek olarak da sistemik antibiyotik gerekir. Bu tedaviler enfeksiyon olutuunda gereklidir. Enfeksiyon geçince antibiyotik tedavisi kesilir.

Göz yaarmasının dier etkenleri

Ayrıca, çocuklarda göz yaarmasının gözyaı kanalı sorunları dıında baka çok önemli nedenleri de olabilir. Bunlar arasında gözyaı drenaj sistemindeki baka çeit tıkanıklıklar, konjenital glokom (doutan göz tansiyonu yükseklii), kapak kenarlarıyla ilgili olabilecek çeitli sorunlar, yabancı cisim, bazı kornea hastalıkları, konjonktivit, gibi göz hastalıkları sayılabilir. Dolayısıyla, göz sulanması ikayetini küçümsememek, aksine çok ciddiye almak gerekmektedir.
Kaynak:haberturk.com