Doumsal tiroit yetmezliinin dünyada en yaygın sebebi iyot yetmezliidir.  Annenin yeteri kadar iyot almaması doan bebekte tiroit bezi yetmezliine sebep olur.

Bebein tiroit bezinin hormon yapması için anne karnındayken anneden göbek kordonuyla yeteri kadar iyot alması gerekmektedir.  Annede iyot az olunca bebee de az iyot geçtiinden bebek yeteri kadar tiroit hormonu yapamaz.

Doumsal tiroit yetmezlii türkiyede her 4000 doumda 1 görülür.  Kız bebeklerde erkek bebeklere göre 2 kat daha fazla doumsal tiroit yetmezlii görülmektedir.  Doumsal hipotiroidinin dier nedenleri % 85 hastada tiroit bezinde anormallikler olmasına (bezin tamamen yokluu veya bir kısmının yokluu gibi) ya da % 15 hastada hormon yapımındaki genetik bozukluklara balıdır.

Doumsal tiroit yetmezlii olup olmadıını anlamak için bütün bebeklerde doum sonrası topuktan alınan kanda tsh hormonu ölçümünü yapmak gerekmektedir. tsh yüksek çıkarsa bir ay sonra tekrar hormon kontrolü yapılır ve duruma göre tedaviye karar verilir.
Doumsal hipotiroidisi olan ve tedavi edilmemi bir hastada gelime gerilii ve yüzde ilik dikkati çekmektedir

Yeni doan bebeklerde tiroit hormon taraması kesinlikle yapılmalıdır
Bebeklerde hipotiroidi doumsal olarak ortaya çıkabilir. Bu bebekler derhal tedavi edilmez ise düük ve tsh 30dan yüksek bulunursa hipotiroidi yani tiroit bezi yetmezlii tanısı konarak derhal tiroit ilacı ile tedavisine balanır. Bu çocukların tedavisi için tıp fakültelerinde veya dier hastanelerde bulunmakta olan çocuk endokrinolojisi bölümüne bavurmanız ve takiplerinin orada yapılması daha uygundur.
ocuklarda tedavi edilmeyen tiroit yetmezlii büyümeyi önler, boy kısa kalır ve zeka geliimi geri kalır. Bu çocuklar erken yata ergenlie girebilir.

Kaynak:1. prof. dr. metin özata, tiroit hastalıı nasıl yenilir , epsilon yayınevi, 2005