Bilim adamları, bebekler daha konumaya balamadan aylar önce onlarla konumaya balamanın, bebeklerin beyinlerinin gelimesinde önemli rol oynayacaını belirttiler.

İngiliz gazetelerindeki habere göre, üç aylıkken bile, müzik gibi dier seslerden ziyade kelimelerin bebeklerin zekası üzerinde daha büyük etkisi olduu sanılıyor.

İllinois’deki Kuzeybatı niversitesi tarafından yapılan aratırmada, kelime duyan bebeklerin sınıflandırma yapabildikleri, sadece sesler duyan bebeklerin ise bunu yapamadıkları saptandı.

Aratırma çerçevesinde üç aylık 50 kadar bebein yarısına kelimeler, yarısına kısa sesler eliinde çeitli balık resimleri gösterildi.

Kelime grubundaki bebeklere, sözgelimi bir balık için uydurma isim verilerek “Toma’ya bak!” denildi ve bu deney çeitli resimlerle tekrarlandı. Dier gruptakilerde ise bu deney, süre aynı olmak artıyla anlamsız seslerle yapıldı.

Bunun ardından, bebeklere yan yana duran balık ve dinozor resimleri gösterildi ve bebeklerin her bir resme ne kadar süre baktıkları gözlendi.

Aratırmacılar, balık resmine dinozordan daha fazla bakan bebeklerin, balıkları beyinlerinde sınıflandırdıklarını gösterdiini belirttiler.

Dr. Susan Hespos, sonucun çok çarpıcı olduunu belirterek, “Kelime ve ses gruplarındaki bebeklerin aynı resimleri aynı sürelerle görmelerine karın, kelime iitenlerin balıkları sınıflandırabildikleri, dierlerinin ise bunu yapamadıkları saptandı” dedi.

Aratırmanın sonucunu kaleme alanlardan Prof. Sandra Waxman, konumanın, özellikle bebeklere yöneltilmi konumanın bebeklerin dikkatini çevredeki objelere çekerek onları sınıflandırmalarını saladıı düüncesinde olduklarını söyledi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr