Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar kanyonu, istanbul’a yaklaık bir saat mesafede. İzmit sınırları içerisinde bulunmakta olan ballıkayalar, gebze’de tavanlı köyü yakınlarında bulunuyor. Göletleri, bir deresi ve bir elalesi bulunmakta olan yeil vadi, 1995 yılında bu güzelliklerin korunması amacıyla tabiat parkı ilan edilmi.

Ballıkaya bölgesi, trekking ve dacılık aktiviteleriyle ilgilenenlerin yakından tanıdıı bir bölge. Hem istanbul’a yakınlıı, hem de bu aktivitelere ideal doal yapısı, ballıkayalar’a günübirlik etkinlik turları düzenlenmesinde önemli rol oynayan sebepler.

Nasıl gidilir Neler yapılır

Ballıkayalar eski ankara asfaltı’ndan izmit yönüne doru gidildiinde, gebze’den birkaç kilometre sonra tavanlı köyü tabelasını göreceksiniz. Bu sapaktan içeri girin.  Sapaktan içeriye kısa bir müddet yolaldıınızda ballıkayalar’a ulaacaksınız.  Köyden ballıkayalar’a minibüsler de var.  İstanbul’dan ballıkayalar’a varmanız yaklaık bir saat sürer.

Tavanlı köyüne çok yakın olan ballıkayalar kanyonu, göletleri, elalesi, deresi, yeillikleri ve dacılıa ideal kayalarıyla macera aktiviteleriyle ilgilenenlerin tanıdıı bir bölge.

Ballıkayalar, trekking ve kamp etkinlikleri için çok ideal.  Bölgeye günübirlik doa yürüyüleri düzenleyen acenteler var. (aaıdan tur araması yaparak, bu turlara ulaabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz).  ayet malzemelerinizi alıp kamp yapmak taraftarıysanız kanyonun üzerinden geçen patikayı izleyerek ulaacaınız kanyonun en yüksek noktası, kamp kurmak için en uygun yerdir.

Ballıkayalarsonbahara girerken ballıkayalar’a gelirseniz, kesinlikle yanınıza fotoraf makinenizi alın deriz! bölge içerisinde bulunmakta olan ballıkaya deresi, göçmen kuların urak yeri olduundan bu kuların oluturduu ho manzaraları yakalama ansınız olabilir.

Sezonu

Ballıkayalar kanyonu her mevsim ziyarete ideal. Dacılık etkinliklerinin olabildiince youn olduu bölgeye her mevsim trekking ve dacılık turları, kamplar düzenleniyor. Souktan holanmıyorsanız, bahar aylarında gelmek sizin için daha keyifli olabilir. Sonbahara doru bölgede bulunmakta olan pekçok ku türü, ho manzaralar oluturuyor. ayet fotoraf çekmeye meraklıysanız, sonbahar aylarını tercih edin.

Bitki rtüsü ve Habitat

Ballıkaya kanyonu’nda küçük elaleler ve göletler bulunur. Vadi yamaçları, olabildiince eimlidir. Kanyonda bitki örtüsü olarak makiye rastlanır.

Ballıkayalar tabiat parkı içerisinde atmaca, alaca karga, kerkemez, hüthüt, tarla kuu, bülbül gibi pekçok ku türüne rastlayabilirsiniz.  Ku dıında rastlanabilecek dier hayvan çeitleri arasında çakal, tilki, tavan, domuz ve köstebek bulunur.

evre Yöreler

Sapanca,  Abant,  Maukiye

Nerede Kalınır

Tabiat parkı içerisinde konaklamak için tesis bulunmuyor. Fakat kamp yapma ansınız var.  ayet istanbul dıından gelmeyi düünüyorsanız, istanbul’da geceleyip bir saatlik yolculukla ballıkayalar’a ulaabilirsiniz.