çipura

Souk kı günleri kapıdayken salgın hastalık riskinden korunmanın en iyi yollarından birinin de balık tüketimi olduu akademisyenler tarafından bir kez daha duyuruldu.

İstanbul niversitesi apa Su rünleri Fakültesi tarafından hazırlanan verilere göre balıın souk kı aylarında insan salıı için yararları hatırlatıldı. Su ürünleri fakültesince hazırlanan raporlarda; bol sebze ve meyvelerin yanı sıra sofralardan balıın da eksik edilmemesi gerektiine dikkat çekildi.

Akademisyenler ve Su rünleri Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. afak Karamehmetolu imzasıyla yayınlanan beslenme tablolarında balık yemenin yararlarından bir bölümü u ekilde sıraladı: “Salıklı di eti ve di yapısının olumasına yardımcı olur, cilt rengini güzelletirir, saçların daha salıklı olmasını salar, ilerleyen yalarda görme bozukluklarını önler, grip, souk algınlıı ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadeleye katkıda bulunur (iyilemeyi hızlandırır). Kolesterol oranını düzenleyici etkisiyle kalp krizi riskini azaltır. Baııklık sistemini güçlendirir, romatizmal hastalıkların iyilemesinde, göziçi tansiyon rahatsızlıklarının tedavisinde, beyin ve omurilikte doku sertlemesi sonucu oluan ölümcül hastalıklara karı direnç salamada, eker hastalıında beslenmede, migren hastalarında, cilt salıı ile ilgili tüm sorunlarda etkili olduu bilimsel aratırmalarla kanıtlanmıtır” denildi.

balik

BALIK TKETİN ENERJİNİZİ KAYBETMEYİN
Bu arada, İstanbul’da yılların verdii tecrübeyle balıın yararlarını aktaran Balıkçı Kenan Tesisleri’nin sahibi Kenan Balcı ise, salıını düünenlerin haftada en az iki kez balık yemesi gerektiini belirterek, “Günün herhangi saatinde yenilen yemekler bazen doal besinler olmayabildiinden bu durum vücutta enerji kaybına yol açabiliyor. zellikle kı aylarında, vücuda enerji veren besinlerin tüketimine öncelik verilmelidir. Balık tümüyle doal ve içinde katkı maddesi olmayan, sindirimi kolay olduu
için günün herhangi saatinde tüketilebilen ve insan vücudunun ihtiyaç duyduu gerekli vitaminleri büyük ölçüde içeren besin kaynaıdır” eklinde konutu.

balikk

BALIK, BEDENİ HASTALIKLARDAN KORUR
Balık tüketiminin yararları konusunda, akademisyenlerin verilerine dikkati çekerek ve yılların verdii tecrübeye dayanarak bilgi aktaran Balıkçı Kenan, “Balıın faydalarının saymakla bitmeyeceini her zaman dile getirdik. Akademisyenlerin de verilerine göre; balık tüketiminin son yıllarda daha da artırılması gerekiyor” diye konutu. Balcı, “Son yıllarda; ku gribi, domuz gribi, delidana gibi çeitli salgın hastalık virüsü yayılıyor. Balıın; insan vücudunun ihtiyaç duyduu enerjiyi karılayabilen katkısız besin maddesi olduu kanıtlandı. Balık aynı zamanda baııklık sistemini de güçlendiriyor. Dolayısıyla salgın hastalıklara karı da direnci artırıyor. Balık, yüksek oranda protein içerir. Bu da balıın; anne sütünden sonra, yıpranan dokuları onaran ve içinde katkı maddesi olmayan tek besin kaynaı olmasının bir örneidir” eklinde devam etti.

HER YIL FARKLI HASTALIK IKIYOR, SALIK İİN HERKESE BALIK NERİYORUM
Gerek ülkemizde, gerekse de uluslararası salık kurulularınca yapılan test ve aratırmalarda; her insanın, salıklı bir vücuda sahip olması için haftada en az 2 kez balık yemesi gerektiinin kanıtlandıını ifade eden Kenan Balcı, unları söyledi:

“Vücudun ihtiyaç duyduu A, B1, B2 ve O vitaminleri, balık tüketimi ile karılanabilir. Omega-3 asidi ile vücut salıı için adeta bir kalkan görevi gören balıın baııklık sistemini güçlendirdii uluslararası salık kurululularınca ispatlanmıtır. ocuklarımız okula gidiyor ve hep bir aradalar. Onları da olası salgın hastalıklardan korumalıyız. ocuklarımıza baııklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmamız için meyve ve sebzelerin yanısıra bol bol balık yedirelim.”