Parmak izi ve DNA örneklerinden sonra dedektiflerin bir gün, suçluların kimliini parmak ucundaki bakterilerden tespit edebilecei öne sürüldü.
Washington – ABD’de yayımlanan bir aratırmada bilim adamları, 3 kiisel bilgisayarın tularındaki bakterileri inceledi ve bunların bilgisayar sahiplerinin parmak uçlarından alınanlarla aynı olduunu gördü.

Parmaklardaki mikropların kiiye özel olduu sonucuna varan aratırmacılardan Noah Fierer, “Gün boyunca hepimiz bize özel ip uçları bırakıyoruz” diyerek bakterilerin adli tıp uzmanları için yeni ve çok deerli “ip uçları” olabileceini ifade etti.

Bakterilerin 2 haftaya kadar canlı kalabildiini ve eller yıkandıktan sonra da hızla yeniden oluabildiini anlatan bilim adamları, parmak izi örneklerinin yanıltabileceini, DNA için ise uzmanların kan, sperm, deri hücreleri, dokular gibi birçok örnee ihtiyaç duyduunu hatırlattı.
Ancak PNAS dergisinde yayımlanan aratırmada bilim adamları, “ipucu bakteriler” varsayımını dorulamak için baka aratırmaların da gerekli olduuna dikkati çekti.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr