bagısıklık

Bu 5 baharat lezzetleri kadar aynı zamanda güç veren doal besinler.Baharatları, yiyeceklerinize ve salatanıza karıtırmak gücünüzü artırıyor, baııklıınızı güçlendiriyor.

TARIN

Doal bir mikrop dümanı olan tarçını, her gün çay kaıının 1/4ü kadar aldıınızda, kan ekerinizi ve kolesterolünüzü düürür.

KEKİK

Izgarada piireceiniz tavuk, balık veya eti kekikle marine ettiinizde mentollü ve biraz ekimsi tadı mükemmel bir lezzet verir. Kekik, birçok salık uzmanının listesinde kanserden koruyucu olarak yer alır. Kekik yaı aız temizliinde tercih edilebilir.

KİMYON

Kimyon kanser savaçısıdır. Egzotik lezzetler elde etmek için pilav, tahıl, salatalara ekleyebilir, et yemeklerini marine edebilirsiniz. Eti kalp salıını koruyan kimyonla piirebilirsiniz.

MERCAN KK

Bir elmadan 42 kat daha fazla antioksidan içeren mercan kök bitkisini salata, omlet veya favori kurabiyelerinize ekleyebilirsiniz.

ZERDEAL

Zerdeçal, kist, kanser, kireçlenme hatta alzheimera karı oldukça yararlı. Hafızaya iyi gelen zerdeçaldan bir tutam alarak, yaptıınız pilav, yahni veya mercimek gibi yemeklere ekleyebilirsiniz.