C VİTAMİNİ İHTİYACININ YARISINI KARILIYOR
Baııklık sistemini güçlendirmek, souk algınlıı ve gripten korunmak deyince, içerdikleri C vitamini ve folik asit ile öksürüü azaltan ve genel olarak vücudun direncini koruyan portakal ve limon, ilk akla gelen meyveler oluyor. Oysa ki, hem çocuk hem de yetikinlerin tüketebilecei farklı türdeki meyveler ile vücudun direncini artırmak mümkün.

ATELİ HASTALIKLARA KARI VİNE SUYU

Vine, ateli hastalıklara karı savata etkili rol oynuyor. Asitleen kanı temizlemeye yardımcı olarak atei düürücü özellii bulunan, A vitamini ve potasyum bakımından zengin olan bu eki meyvenin suyu, susuzluu gidermek için en doru seçenekler arasında karımıza çıkıyor. Mide ve karacierin de düzenli olarak çalımasını salayan vine suyu, vücuttaki sıvı fazlasının da dıarı atılmasına son derece yardımcı oluyor.

KAYISI VE EFTALİYLE GRİBE SAVA AIN

Grip ve souk algınlıına karı A vitamini ve B3 vitamini ile kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor yönünden zengin olan kayısı, halk tarafından çok bilinmemesine ramen, baııklık sistemini güçlendiriyor. Lifli bir meyve olan kayısı, sinirleri de gevetmeye ve dinlenmeye yardımcı oluyor. Kayısıda bulunan vitaminlere ek olarak, C vitamini, folik asit, betakaroten ve potasyum içeren eftalinin tüketimi, gribe karı vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Hem eftali hem de kayısı suları, yaz mevsimi dıında da suyuna rahatlıkla ulaabileceimiz meyvelerin baında geliyor.

ZİHİNSEL YORGUNLUK İİN ELMA

Baııklık sistemini güçlendirici özellie sahip olan ve B3 ile E vitamini il potasyumdan zengin elma, grip ve souk algınlıını tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde etkin rol oynuyor. rnein; her sabah çantamıza bir adet meyve atabilir, yemein yanında bir bardak elma suyu tüketebiliriz.

SİHİRLİ İKSİR ZM SUYU

Uzmanlar tarafından sihirli iksir ve bitki sütü olarak da adlandırılan doal kalkanlarımızdan üzüm suyu, bileimindeki zengin vitamin ve mineraller ile vücudun günlük ihtiyacını karılayabiliyor. Bol miktarda A, C vitamini ve demir ile potasyum içeren üzüm suyu ise vücudun hastalıklara karı daha dirençli olmasını salıyor. İçeriinde bol miktarda C vitamini bulunan antioksidan özellikli üzüm, bedensel ve zihinsel yorgunlukları gideriyor. zümün suyu da, sonbahar ve kı aylarında gereksinim duyulan enerjiyi vücuda kolayca salaması ve toksinlerden vücudu arındırması nedeniyle öneriliyor.

SALIKLI EREZ NİYETİNE BİR AVU YABAN MERSİNİ

ok eski zamanlardan beri boaz arısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde, aynı zamanda idrar söktürücü olarak kullanılan yabanmersini yeniden kefediliyor. Karıık meyve suları bileenlerinde sıkça karımıza çıkmaya balayan bu mor meyve, muhteem bir antioksidan. Flavonoidler ve demir bakımından zengin olan bu meyvenin suyu ise vücuttaki stresi alarak rahatlamaya yardımcı oluyor. zellikle son dönemde karımıza çıkan karıık meyve sularının vazgeçilmez meyvelerinden biri haline gelen yabanmersini, cildin salam ve taze görünümünde de büyük bir rol oynuyor.

MEYVEYİ BULAMIYORSAN SUYUNU İİN

nerilen tüm meyvelerin her mevsimde bulunması ve tüketilmesi mümkün olmadıından, en pratik alternatif olarak karımıza meyve suyu çıkıyor. Son dönemlerde, çeitli meyvelerin bileiminden oluan farklı tatlarla her türlü damak tadına hitap eden meyve suları, tüketicilere daha fazla seçenek sunuyor.

Uzmanların da sık sık vurguladıı gibi, günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi salıklı bir yaamın vazgeçilemez koullarının baında geliyor. Her mevsimde ve youn hayat temposu içerisinde, meyve ve sebze tüketemiyoruz diye üzülenlerin yardımına meyve suları kouyor. Meyve suları içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidan etki gösteren bileikleri ile günlük vitamin ihtiyacımızı karılamanın yanı sıra, vücut direncini dengede tutuyor.